Strindbergs återförenas på Kulturhusets tak i kväll.
Johan Johansson och Janne Borgh, förstärkta av Hellacopters trummis Robert Eriksson, spelade den första av tre comebackkonserter redan på Peace & Love-festivalen tidigare i somras.
Johan Johansson gillar det nya mogna Strindbergs.
– Vi har lärt oss var vi ska lägga krutet. Vi går inte på lika hårt hela tiden när vi spelar. Vi har skrotat en del onödigt. Det blir inte lika jämntjockt, vilket betyder att vi får bättre resultat när vi väl tar i under en konsert. Man kan väl jämföra oss med en äldre rutinerad fotbollsspelare. Vi behöver inte springa lika mycket eftersom vi står på rätt ställe på planen hela tiden, säger Johan Johansson.
Strindbergs var det punkiga alternativet under början av 1980-talet när svensk musik dominerades av strama syntband. Janne Borgh kom från The Moderns. Johan Johansson hade lämnat KSMB bakom sig. Trion kombinerade poprefränger med samhällskritiska texter. Nu kan du hitta arvtagare i band som Tysta Mari och The Monarks.
– Vissa låtar, som ”Snabbare än tiden”, känns faktiskt mer aktuella 2009, med de ökande orättvisorna i samhället, än när de skrevs, säger Johansson.
Det var inte besvärligt att återförena Strindbergs.
– Allt är väldigt förutsättningslöst. Vi har hållit kontakten sedan vi slutade så allt känns bara roligt.
Konserten på Kulturhusets tak kan vara sista chansen att se Strindbergs i Stockholm.
– Jag har lärt mig att jag aldrig ska säga aldrig, men som det ser ut nu så har vi bara ytterligare en spelning, i Malmö, inplanerad.
Johan Johansson släpper senare i år sin första soloskiva på fjorton år.
– Det låter som Beatles och Bob Dylan 1966. Det är mer åt det akustiska hållet. Lite protestkänsla, säger Johan Johansson.
Dessutom väntar en ny bok.
– Det är en satirisk uppgörelse med en skandalös bostadsrättsombildning som jag suttit mitt i.
Strindbergs på Kulturhusets tak, Kulturhuset, Sergels torg, t T-Centralen, kl. 20. Biljetten kostar 180 kronor.