Where the action is 2009

Where the action is fortsätter att växa

Publicerad 2009-06-11 10:47

Foto: Judi Bottoni Neil Young.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Från kompisfest till nationalparksfestival med 20 000 besökare. Tolvåring­en Where the action is fortsätter att växa och kör numera i två dagar på tre scener.

Arrangören Luger har dessutom, på de hungriga besökarnas begäran, dubblerat antalet matstånd.

– De senaste två tre åren har vi tagit våra festivaler till en ny nivå och då kommer man lätt på saker lite för sent. Men vi lyssnar verkligen på vad publiken säger efteråt, förklarar Lugers presskontakt Joel Borg, som sliter för fullt med de sista förberedelserna.

Festivalen har gjort succé men alla är inte lika glada över anstormningen till nationalstadsparken. Djurvänner oroar sig för att häckande fåglar och andra animala invånare ska störas och skrämmas av ljudet.

Vad tänker ni göra för att skydda djurlivet i området?
– Vi kommer inte att sänka ljudet, men med dagens teknologi kan man rikta och anpassa det ganska mycket.

Vad tror du om framtiden för festivalen?
– Vi hoppas och jobbar på att etablera oss långsiktigt och tänker redan nu på hur årens bokningar påverkar 2011. Det som är så härligt med Where the action is är att man inte riktigt vet vad som kommer hända. Den är ständigt föränderlig.

Vad tänker du absolut inte missa själv?
– Nick Cave, Neil Young så klart, Florence Valentin som jag tror kommer göra en klockren spelning och Pixies. Sedan ska det bli spännande att se hur Duffy har utvecklats sedan Acce­leratorspelningen. Magic Numbers ska också bli skitkul.

Where the action is, Stora Skuggan, t Universitetet, fredag 12 juni–lördag 13 juni.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst