Fotografen Maja Flink gestaltar på ett okonstlat sätt de olika aktörerna inom plastikkirurgin: kunderna och kirurgerna. Med enkla porträttbilder på skönhetsopererade kvinnor och manliga plastikkirurger skapar hon en vass kontrast som väcker frågor om könsroller och skönhetsideal. ”Cosmetic Surgery”, Maja Flinks första soloutställning i Sverige, öppnar på fredag på Galleri Jonas Kleerup.
- Jag har valt att fotografera personerna opersonligt och systematiskt, berättar Maja Flink
- Det ska vara så osentimentalt som möjligt. Jag vill att betraktaren ska bli lämnad med sina egna förutfattade meningar. Man ska reflektera över att man dömer och värderar folks utseenden.
De nakna bilderna blir omedelbart fängslande eftersom man vet att något på kvinnorna är ”fel”. Ibland är det uppenbart vad som är förändrat, men inte alltid.
- Om man börjar fundera på vad kvinnorna opererat är det lätt att tänka på vad de borde opererat, att man fokuserar på brister i utseendet.
Efter att ha sökt kvinnornas defekter betraktar man även läkarna med samma blick. Men det är inte främst därför man får möta männen.
- Det är viktigt att reflektera över att största delen av de som gör kosmetiska operationer är kvinnor, och att en överhängande majoritet av plastikkirurgerna är män, säger Maja Flink.
Vilka var fåfängast?
- En av läkarna var extremt fåfäng, men annars betedde sig grupperna likadant. Kvinnorna var förstås medvetna om sitt utseende, men samtidigt väldigt stolta. De ställde ju upp på bilderna.
Hur kommer det sig att du valt att arbeta med just detta ämne?
- Som tjej är man alltid medveten om den ständiga objektifieringen, och för mig är det något jag alltid kämpar emot. Att jag arbetat med just ämnet kosmetisk kirurgi är ingen slump. Jag var med om en olycka för fyra år sen och skadade mitt ben illa, vilket lett till att jag genomgått en mängd operationer. Först rekonstruktiva, men sen även rent kosmetiska. Det gjorde att jag började fundera på de här frågorna.