Se världens konstigaste skyltar i Kungsan

Publicerad 2008-07-02 13:31

Foto: Doug Lansky Bland alla lustiga skyltar i Kungsan finns även illavarslande.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

"Caution, blind drivers backing out!” står det på en av skyltarna. ”Beware of missing foot” på en annan. Båda skyltarna är med i utställningen ”The signspotting project” som öppnar i Kungsträdgården på lördag.

Mannen bakom projektet heter Doug Lansky och har som resereporter för olika engelskspråkiga tidningar, radiokanaler och tv-stationer rest jorden runt flera gånger. Under åren har han stött på en hel del konstiga skyltar, och efter ett tag började han samla på fotografier av dem.

För roliga skyltar finns det lite var stans. Särskilt i länder där man inte talar engelska, men har många engelsktalande turister. När jag var i Kambodja i våras funderade jag till exempel en hel del på vad restaurangen som annonserade att de hade ”fried child” egentligen menade.

- Meningar som på ett språk har en innebörd, kan låta helt annorlunda eller få en annan betydelse på engelska, säger Doug Lansky, men tillägger att många av de roligaste skyltarna han vet faktiskt kommer från engelsk­talande länder.

När Doug började samla på skyltar publicerade han dem med jämna mellanrum i olika amerikanska tidningar. Många ville ha med en skylt i veckan och efter ett tag fick Doug slut på egna fotografier, särskilt som han och hans svenska flickvän fick barn och resorna blev färre. Då började han uppmana andra att skicka in sina roligaste skyltfoton. På sajten Signspotting.com publicerar han dagligen nya foton, och varje vecka väljer han ut en favorit som belönas med 50 dollar.

- Hela projektet har egentligen varit en förlustaffär för mig. Jag betalar mer för andras foton än jag får när jag själv publicerar dem. Men det är det värt för det är så kul, säger han.

År 2005 gav Lonely Planet ut Dougs roligaste skyltar i boken ”Signspotting”. Två år senare kom uppföljaren som liksom den första blev en bästsäljare. Det är de bästa exemplaren ur de böckerna vi kommer att få se under utställningen i Kungsträdgården.

- Jag tycker att Kungsträdgården är helt fantastisk så jag är jätteglad att jag får ställa ut där. Om jag fick välja en plats i hela Skandinavien så skulle jag välja just den, säger Doug.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).