Fråga På stan

Fråga På stan: 40-plus, rock och jätteportioner

Publicerad 2009-07-17 13:13

Foto: Stina Wirsén Sill & Snaps serverar svensk husmanskost i tapasstorlek.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Ny vecka, nytt frågebatteri. På stans läsare frågar, På stan svarar. Det här är veckans skörd:

Hej! Vi är ett gäng som har tröttnat på Karlsson och 20-åringar i majoritet. Har länge funderat på bra uteställen för oss som är 40+, gärna med uteservering och dansgolv med blandad musik (hiphop, rock, soul och pop), men ej gammel­dans och dansband. Har ni några bra ideér?
/ELS

Hej. Det här är den i särklass vanligaste frågan som På stan-redaktionen får. Vi gjorde en ordentlig genomgång i vintras. Några andra idéer: Josefina på Djurgården har stor uteservering och klubbkvällar. Golden hits (Kungsgatan 29, t Hötorget) är oerhört populärt och på Engelen (Kornhamnstorg 59 b, t Slussen) skrålar coverbanden. Men Flemings (Fleminggatan 2–4, t Rådhuset) nya utomhusklubb Plus25Sthlm, som ersätter Oasen, och fredags­klubben Crazy daizy – med sloganen ”barnförbjudet nöje för vuxna” – är kanske de svettigaste alternativen.
/På stan-redaktionen

Hej! Min far fyller 60 i november och familjen vill göra något skoj med honom i Stockholm. Han älskar rock’n’roll och husmanskost. Tips?
/Elin

Hejsan! I skrivande stund är bästa konserttipset giganten Cliff Richard och The ­Shadows, som spelar på Globen 20 ­november. 20-årsjubilerande The Refreshments kommer med sin rock’n’roll-julturné till Rival 22 november. Eller gå på show! Både rock’n’roll-­flörtande musika­len Buddy Holly (Göta Lejon) och 70-talsshowen ”Golden Hits goes 70’s” spelas i november. Husmanskost? Opera­källarens bakficka (Karl XII:s torg, t Kungsträdgården) är vida berömd för sin rejäla, svenska mat. Så värst dyrt behöver det inte heller bli. Sill & Snaps (Folkungagatan 95, t Medborgarplatsen) serverar husmanskost i tapasstorlek. Och Tennstopet (Dalagatan 50, t Odenplan) och KB (Smålandsgatan 7, t Östermalmstorg) är två bombsäkra alternativ. Hitta fler husmanstips på Påstan.nu!
/Calle Fleur, webbredaktör

Hej! Kan ni rekommendera ­något ställe i Stockholm där även den som är stor i maten blir mätt och belåten? Dit man kan komma i T-shirt på sommaren och känna sig bekväm? Mat: typ biff, klyftpotatis och god sås. Tack på förhand!
/Seija

Hej! Det låter som om du skulle kunna gilla ett grillorienterat ­grekiskt ställe. Det finns ett helt gäng att välja på, många av dem på östra Söder. Några tips: ­Greken på hörnet (Tjärhovsgatan 43), Elias Taverna (Södermannagatan 2), Faros (Sofiagatan 1) och Sonjas grek (Bondegatan 54).
/Jenny Damberg, webbredaktör

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).