Råttsafari för unga natursnokar

Publicerad 2010-02-11 10:27

Foto Stockholms miljö.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Miljöengagemanget tar två olika uttryck på Stadsmuseet framöver: medan de vuxna diskuterar går barnen på råttsafari på gården.

Vad har Stockholm gjort för att förtjäna att bli utnämnd till Miljöhuvudstad 2010? Den frågan ställs och diskuteras i det första miljösamtalet i en serie på fyra varannan torsdag fram­över som Stadsmuseet arran­gerar tillsammans med Miljöförvaltningen. På samma tider träffas Natursnokarna, barn i åldrarna 9 till 12 år som kommer att bedriva ”djursnokeri” bland stadens djur och avslutningsvis, varje gång, gå på råttsafari på Stadsmuseets gård.

– Min tanke är att vuxna skall samtala medan deras barn finns på museets torg och tar sig an miljöfrågor på sin nivå, säger Philippa Norman, som är programproducent på Stadsmuseet.

– Med samtalen vill vi visa vad stadens miljöarbete innebär och första gången diskuterar vi motiveringen till att Stockholm fått utnämningen och vad det innebär. Och naturligtvis kommer vi att ta upp självkritiska aspekter på arbetet, säger hon. Vi kan ju inte bara sätta oss och vara nöjda med utmärkelsen utan vi måste främst tänka på hur vi skall fortsätta och att förbättra.

– Även om vi nått de miljömål EU satt upp är det en liten del av vad som behöver göras globalt, säger Philippa Norman.

Nästkommande miljösamtal blir den 25 februari och då är temat ”Det pratas om miljövänligt resande men byggs för bilar – dubbla budskap?” Då diskuteras om det är bilarna eller det kollektiva resandet som styr stadsplaneringen och också om man tagit tillräckliga miljöhänsyn med aktuella vägbyggen.

Vid varje miljösamtal introduceras kvällens ämne av Örjan Lönngren från Miljöförvaltningen och det serveras ekologisk soppa vid varje tillfälle.

– Och olika personer från oss på museet medverkar, vi har en omfattande kompetens när det gäller nutida och historiskt miljöarbete, säger Philippa Norman.

Miljösamtalen börjar kl 18. Samtidigt samlas Natursnokarna på gården och/eller i museets inomhustorg.

Det finns faktiskt skog i Stockholm. Och älgar och rådjur går in i folks trädgårdar. Kanske inte varg än, men de närmar sig, säger Philippa Norman: Första mötet med Natursnokarna handlar om storvilt i storstans skogar. Också historiskt, det kanske handlar om det lejon drottning Kristina hade på Stockholms slott.

I skymningen samlas Natursnokarna på Stadsmu­seets gård för att spana efter råttor och spår efter dem. Råttorna delas in i tre kategorier, efter storlek – limpor, frallor och småsmulor.

”Miljösamtal” och ”Natursnokarna”, Stadsmuseet, Slussen, i kväll kl 18.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).