Statligt godkänd hypnos

Publicerad 2008-10-19 14:54

Foto: Pressbild Fredrik Praesto är Sveriges enda statligt godkända scenhypnositör.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Fredrik Praesto är inte din vanliga dussinhypnositör, direkt. Han är faktiskt den ende svensk som har fått tillstånd av Socialstyrelsen att utföra scenhypnos. På onsdag är det premiär för hans nya föreställning.

Under HypnoComedy hypnotiseras frivilliga deltagare ur publiken. Resultatet är skiftande: Fredrik Praesto säger sig kunna få sina deltagare att dansa balett, för att nästa stund göra dem oförmögna att lyfta en fjäderlätt - men samtidigt fruktansvärt tung - grönsak.

Scenhypnos har praktiserats av en handfull personer i Sverige. På 1940-talet var Swallinger ett känt namn och på 70- och 80-talet var Rolfino den flitigaste utövaren. Men nu är alltså Fredrik Praesto, som gav upp karriären som byggnadstekniker för ett antal år sedan, ensam om sitt arbete som statligt godkänd hypnositör.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).