Sveriges stand up-elit på Kulturhusets tak

Publicerad 2009-06-29 14:48

Foto: Mats Bäcker Fredrik Andersson leder stand up-kvällarna på Kulturhusets tak.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

I vanliga fall betyder söndagskvällar att det snart är dags att gå upp och gå till jobbet igen, men i sommar har helgens sista kväll potential att bli veckans roligaste. Då uppträder nämligen Sveriges bästa komiker på Kulturhusets tak.

– Det är en chans för alla som är kvar i stan att dricka rosévin och lyssna på riktigt bra stand up, säger konferencieren Fredrik Andersson.

Fredrik har kallats landets mest provocerande och charmiga komiker och har synts i tv-program som ”Morgonsoffan” och ”Ballar av stål”.

Han uppträder flitigt på olika ståuppklubbar och ska i höst delta i Henrik Schyfferts program ”Roast”. Så här års brukar komiker vara lediga, men till skillnad från resten av den mänskliga arten, trivs de dåligt med det.

– Vi blir rastlösa om vi inte får uppträda åtminstone en gång i veckan, så jag har länge funderat över vad man skulle kunna hitta på på sommaren. Så fort vi är lediga börjar vi hitta på nya skämt. Det här är en chans för oss att få komma in och testa om det där skämtet vi kom på ute på landet verkligen är roligt. Det blir lite som en fritidsgård för komiker, säger Fredrik och fortsätter:

– Dessutom är det lätt stans häftigaste scen. Det är fantastiskt att få vara utomhus i stället för i de mörka grottor där vi brukar uppträda.

Varje söndag presenterar Fredrik ett nytt gäng ståuppartister. Etablerade komiker som Magnus Betnér, Nour El-Refai, Marika Carlsson, Mårten Andersson och Soran Ismail varvas med mer okända förmågor. Tanken är att de här söndagskvällarna ska vara en chans för publiken att hitta nya favoriter.

Är det några särskilda nykomlingar vi bör hålla ögonen på?
– Egentligen är jag rädd att hypa folk i ett tidigt skede eftersom jag tycker att de ska få utvecklas i lugn och ro. Men om jag ska välja några får det bli Bianca Meyer, Messiah Hallberg, Dominik Henzel och Ola Söderholm. De bör man verkligen gå och se.

Kulturhusets tak, Sergels torg, t T-Centralen, söndag 5 juli samt 19 och 26 juli och 23 och 30 augusti kl 21–23. Entré 100:-.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst