Påsk är dödens, uppståndelsens och godisets högtid. Det finns ingen anledning att gå med tomt ägg. På stans Caroline Hainer och läsarna tipsar om sina bästa godisbutiker.
Fixa ett lyxägg med På stans Caroline Hainer
Strunta i trist påskgodis som inte blir uppätet och satsa på kvalitet. Hos Robert E’s choklad (Odengatan 72) och Pralinhuset (Drottninggatan 112) och Lux Dessert och Choklad (Patentgatan 7) finns lyxiga praliner fyllda med kärlek.
Smågodis till det klassiska ägget hittas på Godislagret (Skånegatan 47) och Godislandet (Folkungagatan 101) som har rekordmånga sorter i urval.
Den mer exotisk lagde köper godisnötter Hötorgshallen i Pierias livs. Chokladdoppade cashewnötter går inte av för hackor, eller riktigt fina brända mandlar. Eller varför inte torkade kokos- och kiwibitar? Frukt är också godis!
NK Konfektyr (NK, Hamngatan 18-20) säljer marsinpanskapelser och annat klassiskt att ge bort i påskpresent. NK Tehandel säljer te med chokladsmak och i saluhallen kan man göra ett amerikanskt påskägg genom att shoppa Oreo Cookies och Reese’s Peanutbutter Cups.
LÄSARNAS BÄSTA TIPS
Fräscht lösgodis och fina ägg på Caramella
Caramella (Slöjdgatan 9) – anledningen till att de är bäst är att de har ett stort utbud lösgodis. Det är stor ruljangs på godiset eftersom många biobesökare går dit före filmen och därmed kan man räkna med att det är färskt. Dessutom är priset per hekto bra och det finns mycket choklad till samma pris som det övriga lösgodiset. De har även dyrare och finare lösviktschoklad – där jag tycker att den till det lägre priset är över förväntan (och jag är en stor chokladfantast). Nu till påsk har de även satsat på en massa fina "påskgodisar". Bland annat kan man köpa de populära äggskalen (äkta äggskal) som är fyllda med choklad. De är väldigt populära framför allt i Finland, har jag hört, och de i butiken sa att de säljer som smör i påsktider. /Julia
Pippi Långstrump-känsla på Karla Frukt
Att gå in på Karla Frukt (Karlavägen 72) är som att kliva in i scenen där Pippi Långstrump köper godis för alla guldpengar. Alltid färskt godis och ett bra urval bland mörk choklad samt färsk frukt och grönsaker kombinerat med trevlig personal. Detta är en av Stockholms vackraste och mest genuina butiker. /Charlotte
Så gott att man svimmar på Betsy Sandberg
Fantastiskt hälsogodis till de medvetna ekologiska ångestföräldrarna finns på Blueberry (på NK) och på Gryningen på Folkungagatan 68, där finns också massor av ekochoklad. Varken hälsosamt är Betsy Sandberg (Östermalmshallen) – de absolut godaste pralinerna är champagne och irish coffee. Man svimmar faktiskt. Hallonpralinerna kommer på tredje plats. /Emma
Lakrits på Lakritsroten
Stans bästa godis hittar man på Lakritsroten på Odengatan 15. I alla fall om man älskar lakrits! De har ett bra och varierat utbud, med ”vanliga” lakritsartiklar blandat med mer ovanliga märken. En liten mysig affär med bra service. Ett måste för oss lakritsälskare. /Åsa
Gigantiska Godislandet
Godislandet, i hörnet Renstiernas gata/Folkungagatan så klart. Framför allt har de urmycket! /Lina
Fantastisk choklad i Fruängen
Utanför tullarna: Handgjort i Fruängen (Hanna Paulis gata 29, www.handgjortstockholm.se) har fantastisk choklad.
/Anette
Balla kunder och småbarn på Birkagott
Birkagott på Rörstrandsgatan. Stans godaste godisställe! Stället med hög mysfaktor, atmosfär och service. Lockar både balla Birkastadsbor och godislystna småbarn. /Kristina
Hemgjort på Ejes
De gör egna geléhallon! Och säljer lyxchoklad. Ejes (www.ejeschoklad.se): Butik på Erik Dahlbergsgatan 25. /Sara, Pia