Sommarrean 2009

På stan tipsar: bästa reafynden i Stockholm 2009

Publicerad 2009-06-24 09:54

Foto: Fashion Week by Berns En hatt från Acne?

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

På stan har sonderat terrängen. Här hittar du bästa plaggen och produkterna på rea 2009.

Acne
Norrmalmstorg 2, t Östermalmstorg och Nytorgsgatan 36, t Medborgarplatsen.
40% på stora delar av sortimentet. Passa på att köpa jeans och chinos. Priset hamnar under tusenlappen.

Filippa K
Bland annat Götgatan 36, t Slussen och Biblioteksgatan 2, t Östermalmstorg.
40% på stora delar av sortimentet. Passa på att fylla på i basgarderoben. T-shirts och stickade tröjor är bra köp.

Grandpa
Södermannagatan 21, t Medborgarplatsen och Fridhemsgatan 43, t Fridhemsplan.
30% på utvalda produkter vilket betyder både herr- och damkläder från märken som Dagmar, Whyred och Velour. Is i magen - de blygsamma 30% lär sjunka inom snart. Men för den som bara måste ha ett par snajdiga tennisshorts är det läge nu.

King Lily
Södermannagatan 11, t Medborgarplatsen.
Mellan 30-50% i butiken. Stoltserar med märken som Baum und Pferdgarten och Malene Birger. Generösa öppettider.

NK
Hamngatan 18-20, t T-Centralen.
Missa inte att man även rear underkläder och skönhetsprodukter. Många underklädesserier reas ut med 30-50% rabatt. För riktigt onödig lyx kan man köpa Marc Jacobs rumspray och/eller handtvål till halva priset (runt 200 kr). Doftljus av märket Voluspa reas också ut med 50%. Bra som present!

PUB
Hötorget, t Hötorget.
På övervåningen där många svenska märken samlas under ett tak finns stora chenser till fynd. Butiken APLACE har 50% på alla sina svenska designers; Burfit, Nakkna och Rodebjer till exempel. Övriga märken på våningen har mellan 30-50%. Herrbutiken SOM bjuder till superköp, passa på att handla en handstickat dansk tröja från fiskarmärket SNS. Håller en mansålder.

Solo
S:t Eriksgatan 45, t Fridhemsplan och Smålandsgatan 20, t Östermalmstorg.
Rea på mellan 30-70%. Missa inte kläderna från Made in the Shade som redan är billiga, men nu är nedsatta till fyndpriser. Linnen 100 kr och koftor 400 kr till exempel. Inte illa.

The Body Shop
Bland annat Drottninggatan 57, t Hötorget och Västerlånggatan 38, t Gamla stan.
Utvalda produkter upp till 50%. Bästa köpet är en burk med Body Butter, storsäljaren, som nu kan införskaffas till fyndpris. Bra att smörja in sommartorra fötter med.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).