Begagnat blir bara bättre

Solglasögon från LA

Publicerad 2008-09-24 13:41

Foto Emma Shanley kommer sälja en massa supersnygga solglasögon på vintagemässan Bakåt:framåt.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Emma Shanley driver till vardags pr-byrån Substance & style. På ”Bakåt:framåt” säljer hon solglasögon från sent 70-tal till tidigt 80-tal, inköpta vid hennes livs fyndtillfälle.

– Jag var i Los Angeles och träffade en kompis som hade ett par glasögon klädda i blått ormskinn, och pressade honom på var han hade köpt dem. Till slut fick jag adressen till en optiker. Och där fanns den här ... guldskatten. Ett helt lager fullt av gamla solglasögon. De flesta i originalkartong. Jag fick en otrolig adrenalinrusch. Jag ringde genast till min lillasyster i Sverige, väckte henne mitt i natten och frågade om jag fick låna pengar. I stället för att köpa fem par till mig och mina närmsta vänner blev det hundra par.

Vad kostar de?
– Mellan 600 och 1 000 kronor.

Shoppar du vintage själv annars också?
– Ja. Kanske hälften av det jag köper är vintage. Även om man inte vet vem det är som har haft ett plagg, så vet man att det har en historia. Och ur produktionsperspektiv känns det nästan som att man gör en god gärning genom att köpa någonting som inte är nytillverkat.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).