Peter Jacksons "Sagan om ringen"-trilogi lockade turister till Nya Zeeland som aldrig förr. Nu hoppas turistindustrin i Australien på en liknande effekt, efter att den australienske regissören Baz Luhrmanns nya film "Australia" har haft premiär på biograferna världen över.
- Kombinationen av filmen och kampanjen kommer ge Australien den bästa reklamen på årtionden, säger Geoff Buckley på Tourism Australia i ett pressmeddelande.
Det två och en halv timmar långa episka dramat är fyllt av krig och kärlek, men lika mycket dramatiska flygbilder över forsande floder, frodiga öar och kruttorra australiska landskap.
Som om inte det vore nog har Baz Luhrmann skapat en reklamfilm åt Tourism Australia, som går i samma smäktande stil och där aboriginbarnet från långfilmen lockar tittarna att gå "walkabout" i Australien.
Vem som är bäste turistambassadör - Peter Jackson eller Baz Luhrmann - återstår att se.
"Australia" hade premiär på juldagen.