Golfresor

Bästa tiden för golf i Europa

Publicerad 2008-09-21 06:00

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Golfsäsongen närmar sig sitt slut i Sverige och nu drar de svenska golfspelarna ut i Europa. DN Resor går igenom vad man ska tänka på innan man ger sig av.

Höstmörkret är på väg att lägga sig över svenska golfbanor, fingrarna blir kalla och greenerna bruna. Då drar golfsäsongen i Europa i gång för de svenska spelarna. Utbudet på golfresor har ökat lavinartat under de senaste tio åren. Vad ska man välja?

-Jag tycker att man ska ställa sig tre frågor, säger Patrik Berglund på företaget Berglund Travel, som syr ihop paket till golfresenärer. Vill man se något mer än banan eller vill man bara spela golf? Vill man spela på en eller flera banor? Och vill man bo i lägenhet eller på hotell? Allt detta styr vilken arrangemang man ska satsa på.

En annan viktig faktor är förstås hur duktig man är. Nybörjare utan medlemskap i en svensk klubb är inte välkomna överallt. På vissa ställen finns pay and play-banor, som inte har det så kallade gröna kortet som krav. Flera svenska golfarrangörer har dessutom golfskola med egen utbildad personal på platsen, och dispens för spel på "vanliga" banor.

Att jämföra priser på golfresorna är inte alldeles lätt, eftersom olika arrangörer inkluderar olika saker i paketen. Det gäller att vara uppmärksam på om till exempel greenfee - startavgiften för att få spela på en bana - och avgiften för att ta med golfbagen på flyget ligger inbakat i priset.

Ofta tillkommer också kostnader för transfer, avbeställningsskydd, försäkringar och eventuellt flygtillägg, om man bokar med kort varsel.

Självklart varierar priserna också med resmål, standard och boende men från cirka 7000 kronor får man en vecka med flyg, boende och golf i till exempel Portugal. I det fallet ingår också hyrbil, greenfee och bag på flyget.

Vart åker då svenskarna?

-Spanien är populärast. Vi ser en tendens till att man söker solen i större utsträckning. Vi har också en växande marknad i Egypten, Turkiet och Tunisien, säger Johan Kullenberg på arrangören Golf Plaisir, som är störst på golfresor i Sverige.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Resor

Peru – ett land med två själar

DN Resors Jörgen Ulvsgärd åkte till Peru och ger en snabbkurs i den mytomspunna inkakulturen. Delad i det indianska och det spanska.

Foto: Scanpix

Så håller du koll på lavinrisken

Nu finns för första gången lavinprognoser för hela den svenska fjällkedjan. Liten till extrem risk.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Foto: Johan Öberg

Vandring i den siste kejsarens fotspår

På söndag är det 100 år sedan det flertusen­åriga kejsarstyret avslutades i Kina och republiken föddes. DN besöker ett tempel i tiden.

Mer från förstasidan

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonalds sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.

Mot kock-VM

Svensk kandidat. DN följer Adam Dahlberg under hans jakt på en medalj i Bocuse d'Or.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.