Invånarna i Bordeaux kallar sin stad för La Belle au Bois Dormant, det vill säga Törnrosa. Nu har hon vaknat upp ur sin långa sömn, snyggat till sig och tagit klivet in på Unescos världsarvslista.
Vaddå? Bordeaux? Några minns kanske en föga charmig storstad med slitna fasader och dystra lagerbyggnader längs floden Garonne. En ort dit man kom av nödvändighet, för att göra affärer eller byta tåg.
Men det var då det.
I slutet av 1990-talet återvände Alain Juppé (som nu är ny fransk försvarsminister) till sin hemtrakt som borgmästare, efter ett par år som premiärminister. Han tog itu med Bordeaux på ungefär samma sätt som Martin Timell hanterar en ovanligt sunkig lägenhet. Här skulle göras om!
De nyklassicistiska fasaderna snyggades upp och avgasfyllda boulevarder stängdes av för biltrafik, samtidigt som spårvagnstrafiken återupptogs. Nu fick också Bordeaux äntligen sin vinfestival öppen för allmänheten, i juli under jämna år (udda år är det vinexpo för branschfolk).
Men viktigast av allt var nog rivningen av vinhandlarnas fula lagerbyggnader längs flodstranden, som förr knappast lockade till promenader i omgivningen. Nu kan man flanera flera kilometer längs den breda strandpromenaden som kantas av restauranger, kaféer, utställningshallar, konsertlokaler och chica små butiker, idel trevligheter.
Vill man sedan fortsätta promenaden kan man svänga in mot Place de la Comedie och ta av på Rue Sainte-Catherine, som med sina 1,2 kilometer är Frankrikes längsta gågata. Den leder genom Bordeaux medeltida stadsdel och slutar vid Place de la Victoire i ett område med många barer och restauranger med ung publik, många av dem studenter. Bordeaux är nämligen en av Frankrikes största universitetsstäder.
Ta en liten paus, slink in på något ställe och beställ ett glas Clairet. Det är ett mycket lätt och ljust rödvin, nästan som rosé, som är typiskt för Bordeaux men svårt att finna någon annanstans.
Sedan är det kanske dags att bekanta sig med omgivningarna, kanske på cykel?
I trakten kring Bordeaux har man gjort cykelleder på många ställen där det tidigare gick järnväg, vilket innebär att man i stort sett slipper motortrafik. Det här är ett förslag på cykeltur som leder några mil österut, med start på Place de la Bourse inne i Bordeaux.