Det florentinska modehuset Ferragamo har gett sig in i hotellbranschen och har med framgång skapat två nya utpräglade designhotell i Florens.
Såväl Gallery Art som Continentale ligger i den lilla gränden Viccolo Dell´Oro precis bakom floden Arno och bron Ponte Vecchio. Det blir inte billigt att bo här, men specialerbjudanden finns, inte minst under lågsäsong. Tala med hotellets bokningskontor, telefon: +39 055 27 26 40 00, som har möjlighet att ge lägre priser än man får på hemsidan www.lungarnohotels.com
Även om man inte bor på hotellet så är det värt att gå dit och ta en drink i den vackra baren på Gallery Art, med en läcker fusion-byffé som blandar asiatiska och italienska tilltugg.
Så länge det fina vädret består kan man njuta av en unik utsikt över Florens från baren på Continentales takterrass. En adress att spara om Florensresan skulle bli av först till våren. Fast inomhusbaren med intilliggande liggstolar som man kan vräka sig i är inte heller fel.