Hotellpatrullen

Högsta betyg för stil i Sigtuna

Publicerad 2011-04-18 11:23

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En snyggt designhotell där man blir ordentligt omhändertagen. Sigtuna Stads Hotell får högsta betyg av DN:s hotell­patrull.

Betyg 5

Åldern är så klart viktig i Sveriges äldsta stad. Kanske är det därför som byggåret 1909 följer gästerna på Sigtuna Stads Hotell genom hela besöket. Årtalet är instansat i fasaden, tryckt på alltifrån speglar till pinaler, och i samband med 100-årsjubileet för två år sedan bytte hotellets restaurang namn till 1909.

Annars minner det mesta snarare om glansdagar kring mitten av seklet. Här är det bröstpanel på väggarna, emaljerade skyltar och takspolade toaletter. Sällan ser man en så stilfull och konsekvent kombination av modern inredning i gammalt uttryck. Att hitta en trälåda med skokräm och borstar i garderoben känns bara följdriktigt.

Sigtuna Stads Hotell ligger i den övre prisklassen bland weekendhotell, men den som är beredd att kosta på blir inte besviken. Ett exklusivt och mättande afternoon tea inleder vistelsen. Scones med sylt och hemrörd lemon curd blandas med laxsnittar och kladdkaka i bit. Allt serverat till pianomusik och på kakfat i tre våningar.

Detta är en stark anledning att inte boka middagen för tidigt på kvällen. Då blir också tid över att ta ett bastubad i hotellets relax eller en promenad i omgivningarna. Hotellet flankeras av stadens museum, den sockersöta affärsgatan och strandpromenaden längs Mälaren.

Det sistnämnda kan annars sparas till middagen, fönsterborden på restaurang 1909 har den bästa utsikt över fjärden.

Liksom hotellet i övrigt siktar restaurangen högt. Vi provar oss igenom avsmakningsmenyn och havskräftor, rimmad torskfilé, anklever och anka passerar förbi. Det är mycket ambitiöst, alltifrån råvaror till komposition och uppläggning håller hög kvalitet. Vill man vara petig kan man tycka att köket kunde sparat på sältan i ett par av rätterna, men annars är det mycket bra.

Sigtuna Stads Hotell är mån om detaljerna. När vi kommer till rummet efter middagen är eftermiddagens skumpa bortstädad och rullgardinerna nerdragna. Det är klart att vi känner oss omhändertagna. Då somnar man extra gott.

När sedan besöket toppas med en av de bästa hotellfrukostar vi ätit är Hotellpatrullens högsta betyg i hamn. Utbudet på morgonens buffébord varvar hembakt med exklusivt, utan att kantra till överdåd. Faktum är att det är en bra sammanfattning av hela vistelsen på Sigtuna Stads Hotell.

 

 

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Resor

Foto: Björn Nordström

Lugnet bortom grekiska stormen

När Aten är plågat av strejker är det ute på öarna mer eller mindre ”business as usual” som gäller. Varken dyrare eller billigare än tidigare år. 13 0 tweets 13 rekommendationer

10 grekiska öar att förälska sig i. DN:s reporter har besökt 50. 23 0 tweets 23 rekommendationer

Foto: City Image / Alamy

Nu kan du fynda charterresan

”Det blir inte billigare än så här.” Sommarvärmen här hemma har pressat priserna på resor till chartermålen vid Medelhavet.

Foto: Anders Sune Berg

Dansk designs verkliga fader

I år firas hundraårsjubileet av den danske designern och arkitekten Finn Juhls födelse. DN besökte hans hem i Ordrupgaard. 29 1 tweets 28 rekommendationer

Foto: Scanpix

Vanligare att mormor följer med på resan

En stressigare vardag med mindre tid för nära och kära har gjort att allt fler svenskar åker på tregenerationssemester. Äldre bjuder de yngre. 18 0 tweets 18 rekommendationer

Vem vill du inte ha med på semestern?

Mer från förstasidan

Foto: AFP, AP Förutom de 19 omkomna så ska 17 personer ha skadats i branden.

Köpcentrum i lågor – 13 barn omkom

Även fyra lärare och två brandmän omkom. Brandlarm och vattensprinklar ska inte ha gått i gång ordentligt när det började brinna. 13 0 tweets 13 rekommendationer

Foto: Alamy Både privatpersoner och organisationer har varit det komplexa virusets mål.

Stort virusspionage upptäckt

Information stjäls ur datorer i Mellanöstern. ”Det är det mest komplexa vi har sett”, säger Per Hellqvist på Symantec om ”Flame” som härjat i två år. 15 0 tweets 15 rekommendationer

Foto: AFP

Allt pekar på att fler är inblandade

Vaticanleaks skakar lilla påvestaten. Utredningen pekar på att påvens kammartjänare Paolo Gabriele knappast har agerat ensam. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Foto: AFP

Greker betalar inte skatt och avgifter

Inför hotet om statsbankrutt. Samtidigt spår en ny bankanalys att sannolikheten för att grekerna lämnar euron är 50-75 procent. 9 4 tweets 5 rekommendationer

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan