Italien

Rekord för bröllop utomlands

Publicerad 2008-05-11 14:14

Sean Bouzke och Sharon Meaney fick sitt drömbröllop i katedralen i Ravello.

Privat Sean Bouzke och Sharon Meaney fick sitt drömbröllop i katedralen i Ravello.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Barfota på en strand i Thailand, en romantisk dröm i ett kapell på Amalfikusten eller med släkten på ambassaden i London? Att gifta sig utomlands är den senaste bröllopstrenden.

På svenska utlandskyrkor gifte sig 582 par förra året, en fördubbling mot året innan. Charterarrangörerna har hängt på trenden. Ving, Apollo och Fritidsresor hjälper gärna till att förmedla kontakter med vigselförättare och festarrangörer på många av sina resmål. Thailand och Dominikanska republiken tillhör bröllopsparens favoriter. Fritidsresor har till och med en bröllopskoordinator på plats på Amalfihalvön.

- Det är allt fler som vill göra något nytt när de ska gifta sig. Kommer de hit får de både bröllop och semester på ett genomromantiskt ställe, säger Anette Pedersen som är bröllopskoordinator för Fritidsresor och bosatt i Sorrento på Amalfihalvön.

Hon hjälpte 37 par förra året. Hittills är 50 par inbokade den här säsongen och tio står på väntelista eftersom de vill gifta sig ett speciellt datum.

- Majoriteten är mellan 20 och 30 år och gifter sig för första gången. Men även de som gifter sig för andra gången kommer hit för att de vill göra något annorlunda, säger hon och fortsätter:

- Fler överraskar sina släktingar. De reser hit och gifter sig utan att berätta något hemma förrän efteråt.

Men det är inte bara charterarrangörerna som har börjat specialisera sig på bröllopsparen. Discovery travel ordnar bröllopsresor till Mauritius, Malaysia, Thailand, Kho Yao, Cook islands och Galapagos. Travel Beyond har ett ännu större utbud och satsar dessutom på Brasilien, Argentina, Maldiverna, Mozambique, Seychellerna och Västindien. På Arlanda gifter sig också allt fler par. Där får man tillgång till deras vip-service med eget vigselrum, hjälp med incheckning och två timmar ihop med släkt och vänner före avresan. Böllopsresor kan bli riktigt dyra, uppåt 150.000 kronor för en vecka om den ordnas av någon av specialresebyråerna.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Resor

Foto: JW Marriott Marquis Dubai

Världens högsta hotell öppnar snart i Dubai

Dubai har inte tröttnat på höghus, lyx och flärd. Senare i år öppnar världens högsta hotell i metropolen. 355 meter högt och 1.608 rum.

Foto: Alamy

Hit åker vi helst på sportlovet

Utlandsresor fortsätter locka allt fler. I år har vintertrötta svenskar bokat 8 procent fler resor än förra året. En del destinationer är slutsålda.

Peru – ett land med två själar

DN Resors Jörgen Ulvsgärd åkte till Peru och ger en snabbkurs i den mytomspunna inkakulturen. Delad i det indianska och det spanska.

Foto: Scanpix

Så håller du koll på lavinrisken

Nu finns för första gången lavinprognoser för hela den svenska fjällkedjan. Liten till extrem risk.

Mer från förstasidan

Foto: AFP Greklands finansminister Venizelos och premiärminister Papademos.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Den grekiska regeringen har inte kommit med tillräckliga löften om besparingar.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix

All busstrafik ställs in efter olyckan

Svårt väglag i Södertälje. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Foto: Laurent Cipriani / AP Kim Källström.

Lyon lever farligt

Champions League. Kim Källströms Lyon vann hemma mot Apoel, men bara med 1–0. Lättare gick det för Barcelona.

Foto: Adam Ihse / Scanpix Gustaf Wesslau blev grundlurad av Mika Pyörälä.

Dif ner på kvalplats

Femte raka. Det blev en blytung förlust för Djurgården mot Frölunda. Mika Pyöräläs drömmål sänkte stockholmarna.

HV vann efter straffar. AIK fixade en poäng efter sen kvittering.

Efterlängtad seger för Växjö. 4–1 mot topplaget Skellefteå.

Norrena räddade Linköping. Tog alla 37 Färjestadsskotten.

Ritola hjälte i hett derby. Avgjorde iskallt i förlängning.

Brynäs avgjorde på övertid. Tog viktiga poäng i toppstriden.

Foto: Scanpix

Skrev kränkande om Lööf på Twitter

Man i 50-årsåldern får böta. Mannen ofredade C:s partiordförande genom att skriva inlägg med könsord och sexuella förslag.

Mot kock-VM

Svensk kandidat. DN följer Adam Dahlberg under hans jakt på en medalj i Bocuse d'Or.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.