Brunettis Venedig
Publicerat 2007-10-24 09:06
Calle Tiepolo. Är det här kommissarie Brunetti bor?
Magnus Bergström
Deckarförfattaren Donna Leons melankoliske kommissarie Brunetti är en riktig venetianare. Vi går i hans fotspår till stadens alla vattenhål, från kvarterskrogar till renässanskyrkor. Dessutom har vi träffat författaren.
Relaterade artiklar
- Läs intervjun med Donna Leon
- "Jag förälskade mig direkt"
Guidade turer i Brunettis Venedig
Flygbiljett t o r Stockholm-Venedig finns från 1.700 kr med Ryanair. Andra biljetter kostar runt 2.500 kr.
Det är dyrt att bo på hotell i Venedig. Dessutom får man lite för pengarna. Om man är beredd att lägga ett par, tre tusenlappar för ett dubbelrum kan man å andra sidan bo kungligt, till exempel på Hotel Cipriani, www.hotelcipriani.it, eller Pensione Accademia Villa Maravege, www.pensioneaccademia.it. Ett charmigt medelklasshotell är Ca`Angeli i San Polo, www.caangeli.it, inte heller det särskilt billigt.
Italienare från andra delar av landet tycker att maten i Venedig är överreklamerad. "Dyrt och dåligt", är ett vanligt omdöme. För oss nordeuropéer duger den utmärkt, men man får räkna med att betala mer än i till exempel Rom.
Ta en titt på Harry’s bar eller, om du har råd, ät en hel måltid på Da Fiore, Calle del Scaleter i San Polo, en av Italiens bästa restauranger enligt Brunetti. För typisk venetiansk mat, prova Osteria da Rioba, Fondamenta della Misericordia. Eller varför inte Brunettis lokala pizzeria Due Colonne på Campo Sant’Agostin.
Dr. Toni Sepeda ger guidade turer till Brunettis Venedig. Följ med kommissarien på hans midnattliga promenader vid La Fenice eller kika på alla de platser där han hittar mordoffren. För mer information, mejla till tospeda@libero.it.
Klimatpåverkan: Kalkylatorn på dn.se/kollaresan visar att en flygresa Stockholm-Venedig t/r orsakar utsläpp av 0,36 ton koldioxid som kostar 37 kr att kompensera. DN Resor kompenserar för alla sina flygutsläpp.
Bild

Fiskmarknaden i Rialto är Venedigs största. Foto: Magnus Bergström

Polisstationen i San Marco. Foto: Magnus Bergström

Ospedale Civilie i Castello. Foto: Magnus Bergström

Calle Tiepolo. Foto: Magnus Bergström

Foto: Magnus Bergström
Venedig
Allt om att resa i Venedig. Ingen stad i hela världen kan liknas vid Venedig.
- Artiklar om Venedig
- Välj mat hos Marisa
- Harrys originalbar
- Palats öppnar på nytt
- Medan gondolerna sover
Amerikanska Donna Leons förhållande till Venedig är lite grann som till en älskad men åldrad make.
Hon förförs av charmen - men registrerar också stanken från kanalerna, de inplastade turistmenyerna, fuktskadorna på palatsens fasader.
Det Venedig hon vill skildra är staden bortom turiststråken. I det artificiella museum för pengastinna amerikaner och japaner som la Serenissima, republiken Venedig, har förvandlats till finns det nämligen små fickor där ett högst ordinärt vardagsliv har sin gång. Brunetti är en del av det livet. Långa och komplicerade mordutredningar ger honom tillträde till oväntade miljöer.
Ena dagen lunchar han med fiskarna på ön Pallestrina, nästa kväll dinerar han med venetianska adelsman i sin svärfars medeltida palats. Under arbetet med särskilt knepiga fall gör han efterforskningar på Marciana - biblioteket vid Piazzetta San Marco. Och så beger han sig titt som tätt till ett sjukhus med anonymt utseende: Ospedale Civile i Castello där patologerna utför sitt obehagliga men nödvändiga arbete.
De bästsäljande böckerna om kommissarie Brunetti fungerar med andra ord fint som ett slags udda turistguider. Man kan som jag ta Brunetti i handen och vandra längs kanalerna i den gamla stadsdelen San Polo, där det fortfarande går att få en känsla för hur Venedig tedde sig förr.
Med Leon i bagaget hittar man lättare till de autentiska barerna och restaurangerna där det fortfarande serveras venetiansk husmanskost som lever och polenta, och där helt vanliga människor tar ett glas Prosecco i väntan på vaporetton.
Paret Brunettis lägenhet ska ligga på Calle Tiepolo, men där hittar jag inget annat än ett vanligt hyreshus med de vanliga, blomsterbrydda balkongerna. Lite mer spännande är det att bege sig till polishuset, numera Commissariato di San Marco, där polisbåtarna lägger ut. Jag kikar i smyg på de svettiga, uniformsprydda polismännen för att se om några av dem påminner om Brunettis underhuggare. Det gör de inte.
Brunettis chef, polismästare Patta, lever upp till stadens rykte genom att vara karriäristisk, njutningslysten och lat. Han strävar efter förflyttning till Scotland Yard och ägnar följaktligen större delen av sin arbetstid åt korrespondenskurser i engelska.
Hans favoritställe för ändlösa luncher är Harry's, ett av Hemingways otaliga barhäng. Jag slinker in i lokalen, som fortfarande ligger på den klassiska adressen Calle Vallaresso ett stenkast från Piazza San Marco.
Harry's öppnades redan 1931 av den berömde restauratören Giuseppe Cipriani och en förmögen jänkare, Harry Pickering. De amerikanska influenserna är alltjämt starka, från de mörka träpanelerna
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
BENGT-MARTINS - Fjällsemestrar i Norge och Sverige
Sveriges största utbud av stugor, lägenheter och hotell i fjällen. Skidorter som passar dig och din...
-
Skidresa med Langley
Boka en härlig skidresa med Langley! Vi har resor till de bästa destinationerna i Frankrike och Kanada....



















