Trummornas dån tycks alltjämt virvla över hustaken i Xian. Gränderna tycks ännu dofta av Sidenvägens karavaner. Liksom i alla Kinas städer sjuder gatulivet med idoga försäljare av allt "Made in China".
Men gammal är äldst bland Kinas populära turistorter. Genom Xians exponerade historia i och kring staden kan man loda sig ner i tid och rum till den kinesiska civilisationens vagga. Sidenvägen bar en viktig del av kulturarvet som öppnade för mångfald och religiös tolerans. Xian hyser än i dag världsreligionerna innanför stadsmurarna.
Om kartan någonstans i världen kan förväxlas med terrängen, så är det i Xian. Risken att gå vilse i den mångtusenåriga metropolen bland marknader, museer, pagoder och moskéer är försumbar. Den rätlinjiga stadsplaneringen från någon gång på 1000-talet f Kr utgör fortfarande Xians rutnät som den framgår på turistkartan. Står man således vid Klocktornet, står man mitt i Mittens rike. Och de fyra breda boulevarderna fyllda med rusningstrafik visar de exakta kardinalstrecken.
I Kina är himmelen rund och jorden rätlinjig. Kejsaren regerade med Himmelens mandat, vars makt utgick i alla väderstrecken. Då var vetskapen om den exakta positionen viktig. Alltså anlades kejsarens palats med omgivande stad enligt det urgamla rutmönster som Xian uppvisar. Och alla därpå följande kejserliga städer såsom Nanjing, den södra huvudstaden, och Peking, den norra huvudstaden.
Stadsplanens rutmönster formulerades i Ceremoniernas bok från Zhoudynastin och utformades under Handynastin 206 f Kr-220 e Kr.
Begreppet Mittens rike uppstod redan 680 f Kr då de så kallade Centrala rikena bildade en federation i trakten av floden Wei och Gula floden i nordvästra Kina. Ett av rikena hette Qin och slog till slut ut alla de övriga. Fältherren utropade sig till den första kejsaren av Kina: Qin Shi Huang Di. Efter en kort tid som regent 221-210 f Kr lyckades han trots allt göra sig odödlig tack vare terrakottaarméerna. Dessa står nu åter synliggjorda på post intill Qins gravmonument öster om Xian.
Qin påbörjade anläggningen av kinesiska muren, barbariets gräns mot norr och med liknande funktion för Mittens rike som stadsmuren för Xian. Den står kvar om än i påbättrad form. Klocktornet och Trumtornet, där dagens byggnader är från Ming-dynastin 1368-1644 e Kr, hade betydelse för stadens tids angivelse och vakthållning. Trumvirvlarna startade då stadsportarna och marknaderna öppnades och stängdes för dagen. De ljöd varannan timme under natten som signal till vaktombyte. Och varje årstid och ritual hade sin speciella trumma. Nu är tornen museum.
För den oinvigde tycks en ny värld öppna sig bakom varje port och passage i Xian. Om vi kan orientera oss i rummet genom den linjära stadsplaneringen, kan vi också loda oss ner i tidsoceanerna genom det sjudande gatulivet och religionernas helgade områden. Med Sidenvägen kom världsreligionerna till Changan, som Xian då kallades, där arabiska handelsmän tog med sig islam och nestorianerna kristendomen.
Sidenproduktionen och förmodligen handelsöverskotten var särskilt höga under Tang-dynastin 618-907 e Kr. Kejsarinnan Wu var en skicklig politiker och hängiven buddhist som i praktiken styrde Changan från 649 till sin död 705. Under hennes ledning kunde religionerna etablera sig inom stadsmurarna. Stora och Lilla Gåspagoden med alltjämt verksamma buddhist-kloster är från denna tid. Changan var under Tang-dynastin till ytan åtta gånger större än dagens Xian och en mångkulturell världsmetropol och lärdomsstad med en miljon invånare och 50.000 utlänningar.
Trumtornet bildar passage till Xians muslimska kvarter och moskén Daqingzhen Si. Här står kvinnorna i chador utanför och säljer souvenirer. Här lagar muslimska män, ofta uigurer och iförda vita kalotter, vegetariska rätter i wokar, bakar och säljer bröd. Så här har det sett ut i flera hundra år, sägs det.
Det finns även taoistiska tempel i Xian, och heliga berg i omgivningarna. Kristna religionssamfund tonar ner sina yttre särtecken. Vi bodde på YMCAs centrala och tyst belägna hotell i Xian, alltså KFUM, vars kristna organisation som alltid i Asien driver välskötta och prisvärda hotell. Härifrån var steget inte långt till att utforska det knappast rätlinjiga men tidlösa gatulivet.