Till det danska riket hör som bekant också Grönland och Färöarna och kulinariska läckerheter från dessa exotiska platser samt Island kan fås i gourmetrestaurangen Noma. Den eleganta restaurangen ligger i det nyöppnade kulturhuset Nordatlantens Brygge på Strandgade på Christianshavn.
Hos Noma ska man inte förvänta sig att få vare sig olivolja, soltorkade tomater eller grönsaker från medelhavsområdet. I stället specialiserar de kunniga kockarna, som bägge har ett förflutet på några av Köpenhamns stjärnrestauranger, sig på mat med nordiska rötter och råvaror, specialimporterade från Island, Färöarna och Grönland.
På menykortet finns därför gott om Atlant- och ishavsfisk, men också mer exotiska specialiteter som till exempel myskoxe från Grönland. Krabbor och andra skaldjur fångas upp ur restaurangens akvarium. Till dessert serveras bland annat min barndoms favorit: fattiga riddare. Här med brynt smör och äpplesorbet.