Malaysia

Asien i en ask

Publicerad 2010-02-07 06:00

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

I Georgetown på den malaysiska ön Penang möter man hela Asien i ett kvarter. Följ med på en promenad och upplev både indisk, kinesisk och muslimsk malaykultur.

 Alla städer har sin melodi. Så här låter den i Georgetown, Penang, Malaysia: Indisk filmmusik från den senaste storfilmen från Bollywood blandas med kinesisk schlager i falsett, samtidigt som böneutroparen från kvarterets moské kämpar för att överrösta den ofrivilliga stämsången som uppstår i detta gathörn.

Vi befinner oss där gatorna Lebuh Chulia och Lebuh Pantai korsar varandra, en perfekt startpunkt om man under en kort promenad vill känna på Georgetowns mycket speciella atmosfär. I gränderna i detta område ligger de flesta av stadens sevärdheter.

Egentligen behöver man inte ens promenera, man kan stå blickstilla i just detta gathörn och samtidigt befinna sig mitt i tre av Asiens stora kulturer: den indiska, den kinesiska och den muslimska malaykulturen. Samtidigt som böneutroparen annonserar solnedgångsbönen från minareten på moskén Kapitan Keling, besöker hinduerna templet Sri Mariamman, stadens äldsta, som ligger längs samma gatstump och vars torn är smyckat med glatt pastellfärgade gudabilder: elefantguden Ganesh i chockrosa, kreativitetens gudinna Saraswati sittande på sin svan och den småilskna Durga ridande på sin tiger.

Runt templet ligger små butiker som säljer dvd-filmer med muntra indiska sång- och dansnummer, den senaste musiken från topplistorna i Bombay och glittrande armringar i plast. Här håller också massor av blomsterhandlare till. De säljer jasmingirlanger, vars intensiva doft får konkurrens av söt och tung rökelse i Khoo Kongsi, ett magnifikt kinesiskt klanhus från slutet av 1800-talet.

Det finns många sådana kongsishud i Penang och de fungerar dels som tempel, dels som möteslokal för en viss släkt. Khoo Kongsi är det mest praktfulla med slingrande drakar, röda lyktor och utsirade pelare. Här och där, i små prång, hänger foton på medlemmar i släkten som på olika sätt gjort bra ifrån sig. Någon är läkare i USA, någon annan lokalpolitiker och en tredje har varit framgångsrik i sina studier på universitetet.

Det är inte bara blomster- och rökelsedoft som fyller näsborrarna i detta kvarter. Man blir snart lite småhungrig, för längs gatorna står mobila små matserveringar på rad och sprider frestande dofter. Från en av dessa vagnar kan man handla nyfriterade samosor, indiska grönsaksfyllda piroger. Nästa vagn erbjuder laksa, nudelsoppa, nästa kinesiska dumplingar och så vidare. En liten munsbit här och en liten munsbit där och vips, så har man ätit sig igenom halva Asien.

Sedan vandrar man vidare längs Lebuh Chulia som är Penangs främsta backpackergata. Uppe i de färgglada kinesiska husen finns billiga hotellrum, och inklämda i arkaderna ligger många små kaféer. På ett av dem sitter tre fnittrande malayflickor i tonåren och försöker flörta med tre amerikanska pojkar i rastafrisyrer. Det lyckas inget vidare, pojkarna verkar bara se flickornas sedesamma huvuddukar. De noterar inte att flickornas avslöjande tajts och jeans med revor på knäna vill säga något annat.

Inne på smågatorna finns gott om mörka små butiker som säljer minnen från svunna tider. Skrot och antikviteter som roliga lampor från 1960-talet, emaljskyltar med text på tamil och finporslin från förra seklets början samsas på hyllorna. Längst in i butikens dammigaste hörn ligger monogramprydda silverhårborstar och skräpar. De sätter fart på fantasin, för tankarna till vitklädda kolonialdamer med spetsparasoll som skydd mot den tropiska solen, sådana damer som gick på bal på Eastern & Oriental Hotel när det begav sig.

På detta hotell minglade Georgetowns societet med kända författare. Rudyard Kipling och Noël Coward brukade bo här, liksom Somerset Maugham som lät några av sina berättelser utspela sig på Eastern & Oriental. De som minglar här i dag är framför allt rika ryssar på bröllopsresa. Hotellet är ganska nyligen renoverat, och även om den gamla stilen har behållits, så försvann en hel del kantstött charm i samband med ombyggnaden.

Men Eastern & Oriental är fortfarande värt ett besök, för att äta lunchbuffé, slinka in i baren ett slag eller låta sig serveras afternoon tea ute på gräsmattan, vila fötterna ett slag och njuta av utsikten mot havet.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Resor

Peru – ett land med två själar

DN Resors Jörgen Ulvsgärd åkte till Peru och ger en snabbkurs i den mytomspunna inkakulturen. Delad i det indianska och det spanska.

Foto: Scanpix

Så håller du koll på lavinrisken

Nu finns för första gången lavinprognoser för hela den svenska fjällkedjan. Liten till extrem risk.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning. Här håller kärleken.

Foto: Johan Öberg

Vandring i den siste kejsarens fotspår

På söndag är det 100 år sedan det flertusen­åriga kejsarstyret avslutades i Kina och republiken föddes. DN besöker ett tempel i tiden.

Mer från förstasidan

Foto: DN/Scanpix Bostadsrätterna har gått upp mest.

Bopriserna stiger

Så mycket steg priserna i januari. Under de senaste tolv månaderna har bostadspriserna sjunkit i Sverige. Men i januari märks en förändring.

Klaga på ockerhyra - få pengar tillbaka. De som anmäler får ofta rätt.

Foto: DN

Regeringen skriver ny terrorstrategi

Andra gången på fyra år. Ett nytt tänkbart grepp kan vara att vid behov tillåta informationsutbyte mellan Säpo, Must och FRA.

Washington tillåter homovigslar

Delstaten är nu USA:s sjunde område att acceptera. Ny äktenskapslag.

Foto: AP

Hustrun misstänker regimkritikers död

Har flytt med de två barnen. Bristen på information från myndigheterna gör att hon inte kan utesluta att han inte lever längre, säger hon till AFP.

Mot kock-VM

Svensk kandidat. DN följer Adam Dahlberg under hans jakt på en medalj i Bocuse d'Or.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.