Så här reser du klimatvänligare

Miljön tar stryk för att vi vill ha värme

Publicerad 2007-04-29 00:00

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Det ökande intresset för långväga resor, liksom charterbolagens bredvillighet att tillfredsställa denna längtan, är en utveckling som missgynnar klimatet. Är detta en rimlig utveckling när allt talar för att vi måste minska våra utsläpp av växthusgaser?

- Om man vill ha värme måste man åka längre bort på vintern, säger Lottie Knutson, informationsdirektör på Fritidsresor. Som resenär är det två saker man kan göra, dels välja charter som är hälften så belastande som reguljärflyget eftersom vi kör med fullsatta plan, dels att koldioxidkompensera resan.

- Utgångspunkten för vår verksamhet är att folk väljer att resa. Vad vi kan göra är att erbjuda alternativ som är så lite miljöbelastande som möjligt, säger Joakim Eriksson, kommunikationsdirektör på Ving. Till exempel genom att arbeta med att minska bränsleförbrukningen. I vardagen kan man också göra prioriteringar för att kunna resa med bättre samvete.

Det spelar förstås stor roll hur långt bort resmålet ligger. Den som väljer Kanarieöarna eller Egypten är till exempel bara hälften så klimatbelastande som Thailandsresenären. Fortfarande är Kanarieöarna det klart populäraste valet, men det är de långväga alternativen som ökar.

- I framtiden tror jag vi behöver titta på olika transportformer, säger Lottie Knutson. Till nära resmål bör man prioritera annat än flyg medan detta är svårt för långresor. Långt värre än charterflyget är alla lågprisflyg som är så billiga att folk reser nästan tvångsmässigt fast de egentligen inte vill komma till inre Tyskland.

En del resebolag, bland annat Apollo, SAS och British Airways, erbjuder på sina hemsidor möjlighet att betala för att kompensera för koldioxidutsläppen. Fler är på gång. Dessutom finns tjänsten "kolla resan" med koldioxidkompensation på dn.se/resor

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Resor

Foto: JW Marriott Marquis Dubai

Världens högsta hotell öppnar snart i Dubai

Dubai har inte tröttnat på höghus, lyx och flärd. Senare i år öppnar världens högsta hotell i metropolen. 355 meter högt och 1.608 rum.

Foto: Alamy

Hit åker vi helst på sportlovet

Utlandsresor fortsätter locka allt fler. I år har vintertrötta svenskar bokat 8 procent fler resor än förra året. En del destinationer är slutsålda.

Peru – ett land med två själar

DN Resors Jörgen Ulvsgärd åkte till Peru och ger en snabbkurs i den mytomspunna inkakulturen. Delad i det indianska och det spanska.

Foto: Scanpix

Så håller du koll på lavinrisken

Nu finns för första gången lavinprognoser för hela den svenska fjällkedjan. Liten till extrem risk.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix

All busstrafik ställs in efter olyckan

Svårt väglag i Södertälje. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Foto: AFP Greklands finansminister Venizelos och premiärminister Papademos.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Den grekiska regeringen har inte kommit med tillräckliga löften om besparingar.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix/DN Maggio fick tre Grammisar och Lykke Li två.

Drottningarna av Grammisgalan

Veronica Maggio vann flest Grammisar. Men det var Lykke Li som plockade hem de tyngsta – årets artist och årets album. Grammisvinnarna.

Keso-cover nominerad till Grammis. Gjorde Robyns ”Call your girlfriend”.

Mot kock-VM

Svensk kandidat. DN följer Adam Dahlberg under hans jakt på en medalj i Bocuse d'Or.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.