Naturskönt i Namibia
Publicerat 2008-08-22 15:39
Den heta luften dallrar över Etosha-öknen så att hela landskapet emellanåt tycks vara i gungning. Safarituristen i nationalparken Etosha får vara beredd på överraskningar.
Anna Koblanck
I det magiska landskapet kring den säregna Etosha pan i norra Namibia ryms hundratals arter av däggdjur, reptiler och fåglar. Det är en vacker och otäck värld, upptäcker DN:s Anna Koblanck. Nu är det safarisäsong.
Dela med andra:
Resfakta Namibia
Resa dit: Flyg t/r Stockholm-Windhoek kostar drygt 9 000 kr.
Bo: Hotellen i Nambias nationalparker drivs av Namibia wildlife Resorts, www.nwr.com.na. Ett dubbelrum kostar cirka 1 000 kr på Namutoni. I Halali och Okaukuejo kostar ett dubbelrum från 540 kr. Barn under sex år är ej tillåtna.
Camping kostar 166 kr per campingplats, plus 83 per person. Guidade turer (morgon, eftermiddag, kväll) i Etosha kostar från 375 kr/tur.
Flera av de internationella hyrbilsföretagen finns i Namibia, exempelvis Avis och Europcar. För Etosha krävs inte en fyrhjulsdriven bil. En tvåhjulsdriven Nissan X-Trail (bilden) eller liknande kostar från 350 kr per dag, beroende på försäkringsalternativ, med Europcar för 1-13 dagar. En fyrhjulsdriven bil med full campingutrustning och tält på taket kostar från 700 kr per dag, beroende på försäkringsalternativ, med Advanced 4x4 car hire.
DN:s utsända fick väldigt god hjälp att boka hotell i Etosha genom The cardboard box travel shop, www.namibian.org, som också hjälper till med hyrbilar, paketresor, tips, resplaner etcetera: erikag@namibian.org, tel: + 264 (0)61.256580. Byrån tar ingen extra avgift för bokningar.
Bland svenska resebyråer som arrangerar resor till Namibia finns Namibiaresor, www.namibiaresor.se, och Kenzan Tours, www.kenzantours.se.
kolla resan
Klimatpåverkan: Kalkylatorn på dn.se/kollaresan visar att en flygresa Stockholm-Windhoek t/r orsakar utsläpp av 2,65 ton koldioxid som kostar 282 kr att kompensera. DN Resor kompenserar för alla sina flygutsläpp.
Bild



I det magiska landskapet kring den säregna Etosha pan i norra Namibia ryms hundratals arter av däggdjur, reptiler och fåglar. Det är en vacker och otäck värld, upptäcker DN:s Anna Koblanck. Nu är det safarisäsong.
Det är svårt att veta vad man ser och vad man inte ser. Den heta luften dallrar över Etosha-öknens gråvita botten så att hela landskapet emellanåt tycks i gungning. Allt synes osäkert avstånd, konturer, färger. Det ihärdiga och skarpa ljudet av syrsor ger ingen vägledning. Vad kan en liten brun fläck i horisonten vara? En elefant, eller möjligtvis en struts? En ensam oryxantilop? Eller rent utav en buske? En hägring? Enbart en spänd förhopping?
Always expect the unexpected, instruerar en lokal guide. Förvänta dig alltid det oväntade. Överraskningen är safarituristens näring. Timmar av uppmärksam väntan som plötsligt ger utdelning. En ensam lejonhanne som reser sig upp ur skuggan under ett träd och självsäkert vandrar över slätten. En flera meter lång boaorm som sakta ringlar ner mot vattenbrynet i skydd av nattens mörker. Gamar som under mycket tjafs och tjatter sliter en död zebra i bitar. Var och en i sig unika upplevelser, överraskande inblickar i de vilda djurens värld.
Nationalparken Etosha i norra Namibia är ett av Afrikas största naturskyddsområden, över 22.000 kvadratkilometer stort. Namnet betyder "stort vitt område" eller "stort område av tomhet" och kärnan är en enorm saltöken, sannolikt de uttorkade resterna av vad som var en sjö för två miljoner år sedan. På den gräsklädda savannen, i det karga busklandskapet och den täta lövskogen runt omkring lever 114 arter däggdjur, 340 fågelarter och 110 reptilarter många av dem utrotningshotade och flera av dem unika för just Etosha.
Vi börjar vår resa i parkens östra hörn, och kör in via Von Lindquist entré efter drygt en halv dags bilfärd från Namibias huvudstad Windhoek.
Strax innanför parkentrén ligger Namutoni, en av de tre nyrenoverade hotellanläggningar som finns inne i själva parken. Huvudbyggnaden är en liten vitkalkad fästning, ursprungligen byggd av tyska kolonialister i slutet av 1800-talet. I dag rymmer den en ombonad restaurang, ett par små butiker med lokala souvenirer och hotellets kontor.
I utkanten av hotellets marker ligger ett vattenhål, och det är här vi spanar in den säkert fyra meter långa boaormen i det regntunga kvällsmörkret. Sakta, sakta ringlar den sig ner mot den upplysta vattenytan, för att sedan glida ner i pölen och helt försvinna en sekund eller två innan den sticker upp huvudet och ser sig omkring. När vi inser hur bedrägligt lite som syns av en gigantisk orm i vatten anar vi ytterligare en boaorm i den grunda dammen. Helt säkra är vi inte. Det är ibland svårt att veta vad man ser och vad man inte ser.
Den stora saltöknen, 13 mil lång och fem mil bred, öppnar sig strax innanför nationalparkens östra gräns. Vad vi först tror är Etosha pan visar sig dock vara några mindre ökenområden som ligger precis intill Namutoni, och först när vi kör in mot parkens mitt upptäcker vi den verkliga öknen vidsträckt
i skiftande ljusa och grå toner mot en klarblå himmel. Ett enormt hav av ljus och luft, en sjö som inte längre finns. Hordar av hundratals gnuer, zebror och antiloper drar fram längs öknens kant.
Man kanske inte ska tolka in för mycket mänskliga känslor i djurens beteende, men det är svårt att låta bli. Vid ett vattenhål inne i mopaneskogen ser vi två giraffer med halsarna tätt om varandra kanske en flörtig inledning på en kärleksrelation, måhända en vänskaplig utmaning två giraffer emellan?
Ute på slätten ser vi en annan dag hur ett par frustande vuxna zebror jagar efter ett litet föl med uppspärrade ögon, så att dammet yr kanske ett exempel på ovanligt hård barnuppfostran, eller bara en häftig lek mellan olika generationer?
En tidig morgon följer vi uppmärksamt efter en ung lejonhanne som till synes obekymrat strövar längs vägen. När han senare dyker upp vid ett vattenhål en bit bort har han sällskap av ytterligare en lejonhanne, och de båda sluter an med en tredje hanne som ligger i morgonsolen och vilar sig. De två nykomlingarna ser mätta och belåtna ut, medan den väntande hannen vid vattenbrynet är mager och sjuklig. Alla tre dricker tillsammans och gosar med varandra på strandkanten. Det är lätt att tro att de är nära vänner, kanske syskon till och med. Helt säkert ser de ut att bry sig mycket om varandra.
Vi ser strutspar med tiotals små strutsbarn i hälarna, sånghökar som spanar från vägkanten, koritrappar som spatserar fram över steppen.
I kameran fångar vi bråkande oryxantiloper, kvicka jordekorrar och skygga kuduantiloper.
En dag blir vi vittne till ett brutalt mord, en sådan grym slakt att det tar emot att skriva om den. Även det otäcka är dock en del av vildmarkens magik. En hungrig grupp schakaler har fällt en liten antilop, som skriker hest, högt och förtvivlat medan de biter henne i stycken. De håller hårt med sina käkar kring hennes hals, hugger mot hennes bakdel. Medan hon fortfarande bräker av plåga sliter ett av de rävliknande rovdjuren ut ett nästan färdigt foster ur den döende mamman. Den här gången råder ingen tvekan om vad det är vi ser, men vi är inte helt säkra på att vi vill titta på. Tysta kör vi därifrån.
Efter en första natt på Namutoni bor vi fyra nätter på Halali
i mitten av parken, och sista natten på Okaukuejo vid Etoshas södra entré. Samtliga tre hotellanläggningar är nyligen upprustade, har swimmingpool, restaurang och campingplats. Namutoni har en exklusiv karaktär medan Halali är mer folkligt, och Okaukuejo känns som någonting mitt emellan.
I alla tre lägren finns också upplysta vattenhål, för stillsamt spanande efter mörkrets inbrott då det inte längre är tillåtet att köra omkring i parken. Guidade turer erbjuds också för den som vill få lite hjälp att ta reda på vad det egentligen är man ser. Men det är inte riktigt samma sak som att sakta köra runt i den egna bilen
i jakt på det oväntade.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Boka billigt hotell här
BOKA - Vi hjälper dig hitta det bästa hotellet i ditt resmål.
-
Billiga thailandsresor
Boka en trevlig och avkopplande semester i Thailand till bra pris.
-
Golf - Glädje - Gemenskap
Skräddarsydda golfresor till exotiska platser världen över.

