Fler reser – men färre väljer charter

Publicerad 2012-01-17 09:30

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Foto: Alamy

Försäljningen av resor ökade med 3 procent under förra året. Mest ökade försäljningen under början av året, för att sedan gå tillbaka under årets sista månader.

I första hand är det försäljningen av flygresor och hotellnätter som ökat. Båda kategorierna ökade 7 procent vardera. Samtidigt minskade efterfrågan på paketresor.

– Det har blivit väldigt populärt att åka på weekendresor till olika storstäder. De bokas framför allt på nätet och köps inte i form av paketresor, säger Tomas G Olsson, vd för Svenska resebyråföreningen, SRF, som har 220 medlemsföretag och sysselsätter runt 4 000 personer.

I fjol omsatte branschen drygt 31 miljarder kronor. Det innebär att reseföretagen ännu inte kommit upp i de försäljningsvolymer som registrerades före finanskrisen. Rekordåret 2007 omsattes 32,9 miljarder kronor.

– Det privata resandet har nästan återhämtat sig fullt ut, medan affärsresandet fortfarande är långt ifrån den nivå det låg på för fyra år sedan. Företagen kontrollerar kostnaderna mera i dag, säger Tomas G Olsson.

Under slutet av 2011 minskade försäljningen av privatresor på grund av den finansiella oron i omvärlden, medan affärsresorna sålde lite bättre.

Allt fler köper sina resor på nätet. Numera säljs var tredje resa digitalt.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Resor

Foto: Anders Sune Berg

Dansk designs verkliga fader

I år firas hundraårsjubileet av den danske designern och arkitekten Finn Juhls födelse. DN besökte hans hem i Ordrupgaard. 29 1 tweets 28 rekommendationer

Foto: Scanpix

Vanligare att mormor följer med på resan

En stressigare vardag med mindre tid för nära och kära har gjort att allt fler svenskar åker på tregenerationssemester. Äldre bjuder de yngre. 16 0 tweets 16 rekommendationer

Vem vill du inte ha med på semestern?

Foto: Magnus Hallgren

Ligger Skavsta i Stockholm?

Vilseledande namn? Ja, hävdar en flygjämförelsesajt som listat de mest vilseledande flygplatsnamnen i Europa. Nej, inte alls kontrar flygplatsen. 38 12 tweets 26 rekommendationer

Foto: Andreas Rolfer

Nybörjarsurfarens vågade dröm

El Salvador och Costa Rica räknas som surfparadisen i Centralamerika, men för nybörjaren passar vågorna i Nicaragua bättre. Bra för äventyrslystna. 146 0 tweets 146 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern.

Foto: AFP

Rosenberg joker i svenska truppen

Fotbolls-EM. Skadorna gör att Markus Rosenberg har stor chans att ta plats i startelvan.

Frankrike. Landslaget söker sitt leende.

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 31 10 tweets 21 rekommendationer

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan