Inramningen kunde lika gärna vara hämtad från de brittiska öarna. Det är grönt, böljande och regnigt. Men språket är för det mesta franska och i barerna flödar klosterölen.
Vi är några mil sydost om Bryssel för att spela golf. För snart två hundra år sedan var det en annan sorts projektiler som for genom luften här - när Napoleon drabbade samman med Wellingtons arméer vid Waterloo. Just här, på "svenskbanan" Pierpont söder om Waterloo, möttes trupperna flera gånger dagarna före det stora slaget den 18 juni 1815.
Golf har spelats sedan förra sekelskiftet i Belgien, men har långt kvar till den popularitet som sporten har i Sverige. Intresset ökar visserligen, men fortfarande finns bara ett åttiotal belgiska golfklubbar med knappt 50 000 medlemmar, en tiondel jämfört med Sverige.
- Belgisk golf är ungefär som svensk golf på 1950-talet. Det är fortfarande en exklusiv sport, förklarar svensken Olle Ödman, som är huvudägare till golf-, konferens- och hotellanläggningen Pierpont.
Han såg den konkursmässiga anläggningen första gången i mitten av 1990-talet och blev oerhört charmad, trots att banan inte var ordentligt underhållen och gården mycket nersliten.
För här fanns verkligen atmosfär och utvecklingsmöjligheter. En gård med huvudbyggnad från 1700-talet, men med betydligt äldre anor. Ekbjälkarna i golf-
shoppen är från 1300-talet.
- Så långt det har gått har jag försökt behålla det ursprungliga. Två gubbar höll på i ett halvår bara för att göra rent väggar och golv. Femton ton blästersand gick åt.
I dag är Pierpont upprustad och verksamheten lönsam med 23 rum med 40 bäddar, och konferensutrymmen för 125 personer. Hit söker sig många svenskar, både på egen hand och med charter (Kullenbergs). Enda motgången var när Ryanair nyligen slutade att flyga på närbelägna Charlerois flygplats. Nu landar flygplanen i Bryssel, vilket det gör det lite längre och krångligare att ta sig till banan.
Vi spelade tre banor sydost om Bryssel - förutom Pierpont även l'Empereur och Tournette. Alla i mycket bra skick, omväxlande, kuperade - l'Empereur kanske lite väl krävande - och med tilltalande layout. Men så är förutsättningarna också extremt gynnsamma, eftersom banorna är anlagda i ett av Europas bördigaste hörn, med frodig grönska och reslig lövskog.
Så länge man undviker de mest exklusiva klubbarna, som anrika Royal Golf Club de Belgique, är gästspel på belgiska golfbanor fortfarande relativt billigt - 40-50 euro per runda - åtminstone om man nöjer sig med att spela någon av veckans första dagar. I Belgien är det i regel något dyrare att spela på fredagar och betydligt kostsammare under helgerna. Många banor har också stängt för gäster på måndagar.
Det är lätt att hitta billiga flygresor till Bryssel, så en egenhändigt komponerad golfresa till Belgien behöver inte gå på så många tusenlappar.
Själva lyckades vi, ett sällskap på fyra personer, komma undan med cirka 5 600 kronor per person för fyra dagar. Då ingick flygresa, rum med frukost, fyra greenfee och hyrbil. En extra slant kostar det förstås att åka till Bryssel och göra vad man inte får missa - äta musslor med pommes frites och dricka belgiskt öl. Men det är det värt.