Ryssland

S:t Petersburg värt en kryssning

Publicerad 2011-11-15 11:34

Foto: Mats Holmberg, Alamy De enkla hytterna är knappast vackra. Det är däremot staden om mna väl tar sig ur hamnen.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Efter att visumtvånget försvann i våras kan man åter kryssa till S:t Petersburg. DN Resor testade fartyget och destinationen.

Kort efter frukost dämpas fartygsmotorerna, och nu nalkas kryssningsfartyget ”Anastasia” vad som anses vara en av världens vackraste städer.

Vackrast? Allt vi ser framför oss är en skräpig parkeringsplats med nedslitna byggnader. Dock ska detta snart med råge förbättras.

Sedan i våras kan stockholmarna åter uppleva en nästan bortglömd klassiker – den reguljära båtresan till S:t Petersburg. Onsdagar och lördagar avseglar M/S ”Anastasia” från Frihamnen, den senare avgången med en dags uppehåll i Tallinn.

Alternativen för den som vill kryssa är tre eller fyra dagar.

Finns det skäl att satsa tid och pengar på en S:t Petersburg-kryssning?

Frågan är inte helt lätt att besvara.

Ett bra argument för att kryssa med ”Anastasia” är att man slipper lösa eget visum till Ryssland. Det kostar 185 kronor att åka med rederiets buss till stadens centrum, och i den summan ingår visum upp till tre dygn samt en guidad stadstur.

Den som väljer onsdagskryssningen, med tre nätter ombord, tillbringar åtta timmar i S:t Petersburg och en dag i Helsingfors på hemresan. Reser man på lördagen blir uppehållet i S:t Petersburg nästan ett dygn, och då angörs Tallinn på både dit- och hemresa för ett endagsbesök.

Åtta timmar i S:t Petersburg – är det ens värt besväret?

Ja, faktiskt. Den som vid ankomsten fått för sig att stan är ful och skräpig tvingas tänka om under de tre timmarnas guidade busstur som ingår i biljettpriset. Få städer i världen kan tävla med S:t Petersburg när det gäller skönhet och spännande historia. Förutom stadsrundturen hinner man med att äta eller shoppa.

Om inte annat får man chansen att avgöra om S:t Petersburg är värd ett återbesök.

Och det är den ju absolut.

Men själva fartyget, då?

Här är intrycket blandat.

Hytter: Om man bokar en månad i förväg kostar en hytt för upp till fyra personer som minst 595 kronor för hela hytten. Som mest kostar en svit 6 804 kronor. De billigaste hytterna är rena, enkla och funktionella med låg mysfaktor och knappast värda att tillbringa längre stunder i. Sviterna är rymliga, välmöblerade men knappast särskilt charmiga.

Vill man putsa upp sina ryska språkkunskaper har man skäl att slå på teven i hytten, eftersom alla kanaler är på ryska.

Maten: Passagerarna på ”Anastasia” är huvudsakligen ryssar som har besökt Stockholm. Ändå – eller kanske just därför – har maten ombord påfallande få ryska inslag.

Smörgåsbordet kostar 305 kronor på kvällen och 235 kronor till lunch. Utbudet är rikligt men ordinärt, med få riktiga höjdare. Å andra sidan ingår obegränsade mängder vin i priset.

À la carte-restaurangen, med priser mellan 150 och drygt 200 kronor, håller högre standard, med en och annan rysk rätt.

Fartygets sushibar och pub är fullt okej, medan den dygnsöppna kafeterian är urdålig.

Underhållning: Glittrande shower, ett välbesökt kasino, ett öronbedövande disko – den som vill kan hålla i gång ombord på ”Anastasia” praktiskt taget dygnet runt. Det gör också den genomgående unga, ryska publiken.

Ett mera stillsamt alternativ är att uppsöka fartygets enarmade banditer.

Att reta sig på: Om man bokar en tredagarskryssning och tror sig kunna ligga och dra sig varje morgon misstar man sig. I ottan på hemvägen mot Stockholm angör ”Anastasia” Helsingfors, och eventuella sjusovare väcks och motas ned i en fullproppad ankomsthall för att få passet kollat.

Sedan måste man, vare sig man vill eller ej, vänta i flera timmar innan man släpps ombord igen.

Sådant förbättrar knappast morgon­humöret.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Resor

Foto: Anders Sune Berg

Dansk designs verkliga fader

I år firas hundraårsjubileet av den danske designern och arkitekten Finn Juhls födelse. DN besökte hans hem i Ordrupgaard. 29 1 tweets 28 rekommendationer

Foto: Scanpix

Vanligare att mormor följer med på resan

En stressigare vardag med mindre tid för nära och kära har gjort att allt fler svenskar åker på tregenerationssemester. Äldre bjuder de yngre. 16 0 tweets 16 rekommendationer

Vem vill du inte ha med på semestern?

Foto: Magnus Hallgren

Ligger Skavsta i Stockholm?

Vilseledande namn? Ja, hävdar en flygjämförelsesajt som listat de mest vilseledande flygplatsnamnen i Europa. Nej, inte alls kontrar flygplatsen. 38 12 tweets 26 rekommendationer

Foto: Andreas Rolfer

Nybörjarsurfarens vågade dröm

El Salvador och Costa Rica räknas som surfparadisen i Centralamerika, men för nybörjaren passar vågorna i Nicaragua bättre. Bra för äventyrslystna. 146 0 tweets 146 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: AP

Lady Gaga ställer in i Indonesien efter hot

Lady Gagas Indonesienkonsert under den pågående världsturnén blir inte av. Det verkar nu slutgiltigt klart. Hårdföra religiösa fick som de ville.

Foto: AFP

Rosenberg joker i svenska truppen

Fotbolls-EM. Skadorna gör att Markus Rosenberg har stor chans att ta plats i startelvan.

Frankrike. Landslaget söker sitt leende.

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan