Smaksymfoni och sjöhistoria

Publicerad 2006-06-18 13:12

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Intresserad av att få en dos svensk sjöfartshistoria kryddad med en stor portion allmogekonst? Då är Victory Hotel i Gamla stan ett passande val för en Stockholmsweekend. Hela det gamla 1600-talshuset är lika mycket komfortabelt hotell som museum, fullproppat med antikviteter, gammalt svenskt hantverk, nautiska detaljer som galjonsfigurer och skeppsmodeller samt hundratals andra samlarföremål. För varje steg man tar, från bottenvåningens reception och bekväma barhörna, upp för trapporna till de fyra våningsplanen finns oavbrutet någonting att vila blickarna på.

Bland det mest fascinerande är de inramade presentationer av svenska sjökaptener, verksamma under 1800- och början av 1900-talet, som sitter utanför vart och ett av de fyrtiofem rummen. Tack vare hotellets intensiva efterforskningar har dessa modiga sjökapteners livsöden inte fallit i glömska. Kapten Homdahl, kapten Hassel, kapten Lund - alla har de en gång korsat de stora haven med sina bräckliga fartyg och bidragit till den tid då Sverige var en framstående sjönation.

I det rum som Hotellpatrullen bebor denna helg hittar vi dessutom fler spår av vår värdkapten. Avgångsbetyget från sjökaptensskolan och foton på familjen har smugit sig in mellan marina tavlor och patinerade bruksföremål. Denna blandning av kabyss och hem, accentuerad av textilier i mättade färger och mörkbetsade trägolv framkallar starka mysvibrationer.Det är snudd på att den planerade promenaden ställs in till förmån för en lättjefull eftermiddag ovanpå den breda sängen med frukt- och chokladkorgen inom räckhåll. Men som Stockholmsturist vore det väl nästan helgerån att inte utnyttja hotellets suveräna läge. Bortsett från tingeltanglet längs Västerlånggatan är Gamla stan fortfarande en pärla med sina gränder och vackra hus.

I Victory Hotels historiskt intressanta källare ligger en av stans mest omtalade restauranger. Med sitt experimentella kök, baserat på nordiska smaker har Lejontornet klivit upp i den verkligt höga divisionen enligt White Guide, vår svenska motsvarighet till Guide Michelin.

Det är således med höga förväntningar vi slår oss ner vid ett av borden i den grottliknande, svagt upplysta lokalen, där fundamentet till ett av Gamla stans försvarstorn från 1300-talet tittar upp ur golvet längs ena långväggen. Som hotellgäster har vi fritt val bland tre förrätter och lika många varmrätter och desserter - alla på papperet lika kittlande som den lilla amusen bestående av några små kluttar klippfisk under en stunsig majonnäs, placerad på en tunn skiva morot, kokad al dente.

Av förrätterna väljer vi pilgrims-mussla med kalvtunga, lökkräm och krutonger av brioche, smaksatt med angelikarot, samt en konserverad svensk anka, kryddad med plommonvinskokt torkad aprikos och en karljohanssvamppudding. Rätterna ser inte så mycket ut för världen när de anländer i minimalistiska, pyntade smakbitar - men redan första tuggan får smaklökarna att dansa tango. Och inte blir det sämre av det rekommenderade Loirevinet.

Fortsättningen blir än mer raffinerad. Efter den tallstekta torskbiten med rostad kikärtspuré, terrin på spindelkrabbsben, gräslöksjuice och citronglacerad kålrabbi, samt den fikonglacerade griskinden med kryddpepparkorv, kornmjölsstekt jordärtskocka och fänkålskräm är det bara att kapitulera inför kökets absoluta smakgehör. För att inte tala om mellanrätten, en ostkaka baserad bland annat på fårost och raclette från gårdsmejeriet Jürss i Flen, i sällskap med päron, svagdricksgelé och rabarberkompott. Salmbärspudding med färskost och kärnmjölksskum och choklad- och potatiskaka med gräddkräm, frusen slånbärslikör och chokladmousse på kakaokross avrundar en av de mest spännande paketmiddagar som Hotellpatrullen njutit.

Efter en behaglig natt i sköna sängar serveras vi en lika perfekt frukost, upplagd på vita fat i fint uppskurna små bitar av bland annat renkorv, rökt renstek, hemlagad leverpastej och lax. Förutom presskaffe i egen kanna, egenbakat bröd, namngivna svenska ostar, lantfil från Järna, strömmingslåda och en rivig havtornsshot tillagar köket toast, omelett, äggröra med bacon, gröt och plättar à la minute.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Resor

Foto: Anders Sune Berg

Dansk designs verkliga fader

I år firas hundraårsjubileet av den danske designern och arkitekten Finn Juhls födelse. DN besökte hans hem i Ordrupgaard. 29 1 tweets 28 rekommendationer

Foto: Scanpix

Vanligare att mormor följer med på resan

En stressigare vardag med mindre tid för nära och kära har gjort att allt fler svenskar åker på tregenerationssemester. Äldre bjuder de yngre. 16 0 tweets 16 rekommendationer

Vem vill du inte ha med på semestern?

Foto: Magnus Hallgren

Ligger Skavsta i Stockholm?

Vilseledande namn? Ja, hävdar en flygjämförelsesajt som listat de mest vilseledande flygplatsnamnen i Europa. Nej, inte alls kontrar flygplatsen. 38 12 tweets 26 rekommendationer

Foto: Andreas Rolfer

Nybörjarsurfarens vågade dröm

El Salvador och Costa Rica räknas som surfparadisen i Centralamerika, men för nybörjaren passar vågorna i Nicaragua bättre. Bra för äventyrslystna. 146 0 tweets 146 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 9 7 tweets 2 rekommendationer

Foto: AP

Lady Gaga ställer in i Indonesien efter hot

Lady Gagas Indonesienkonsert under den pågående världsturnén blir inte av. Det verkar nu slutgiltigt klart. Hårdföra religiösa fick som de ville.

Foto: AFP

Rosenberg joker i svenska truppen

Fotbolls-EM. Skadorna gör att Markus Rosenberg har stor chans att ta plats i startelvan.

Frankrike. Landslaget söker sitt leende.

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan