Hela hennes uppväxt har präglats av skidåkning, likaså yrkeslivet. Med 23 säsonger som skidinstruktör bakom sig har Nina Öqvist hunnit se många konster och krumbukter i skidbackarna världen över.
I dag jobbar Nina Öqvist som mentor för nya skidlärare i Tänndalen. Hon ansvarar för skidskolan, men tar även grupper och privata uppdrag. Utöver detta är hon utbildad personlig tränare. Men hennes skidkärlek började tidigt. I skolåldern tävlade hon i utförsåkning vilket gjorde det naturligt att söka sig vidare till skidgymnasiet i Sollefteå.
Efter studenten drog upptäckarlusten ut henne i världen. Hon har bland annat varit skidlärare i USA och Australien och jobbat som snowboardinstruktör och som tränare i alpint på Nya Zeeland.
Tävlingsinstinkten har lett henne till att ta tre VM-titlar i powder eight (en tävling där man synkroniserar sin åkning i par och formar spåren av en åtta i djup snö).
Med allt du har upplevt, finns det något typiskt sätt folk tenderar att bete sig på när de kommer upp i fjällen?
– Ja, generellt övervärderar killar den egna förmågan medan tjejer i stället nervärderar sin åkning. Kanske gör tjejerna det för att de är mer rädda att skada sig. Båda mammor och pappor har å andra sidan det gemensamt, att de gärna höjer sina barns åkning till skyarna.
Finns det några typiska ”fel” som du brukar observera i backarna?
– En sak vi har märkt av mycket är att skidtrenden som blivit så populär gör att folk köper på sig många nya roliga prylar, men att de sedan inte vet riktigt hur de kan använda den på bästa sätt.
– Jag rekommenderar att man investerar i några lektioner när man kommer till sin skidort. Då kan man genast få den hjälpen man behöver för att lära sig den nya utrustningen och utveckla sin åkning. Det skapar trygghet för att kunna åka fortare och ha roligt under hela skidsemestern. Sedan kan alltid skidlärarna dela med sig av säsongens guldställen som gör att man får ut ännu mer upplevelser under sin ledighet.
Nu närmar sig sportlovsveckorna i rask takt, vad kan man göra på hemmafronten nu i sista stund om man upptäcker att formen kanske inte riktigt är på topp inför skidveckan?
– En enkel övning som man kan göra hemma är att jobba med utfallssteg samtidigt som man utför en överkroppsrotation. Att träna med hjälp av balansplatta är också väldigt bra.
– Annars är det bästa tipset att satsa på att få upp uthålligheten. Att springa upp och ned i kuperad terräng eller träna stavgång bygger upp konditionen. Cykling är också jättebra och då ska man tänka på att köra i intervaller. Det gäller att hitta träningsformer som ökar musklernas förmåga att klara av mjölksyra. Det finns ingen bättre känsla än när man ställer sig på skidorna och vet att man är i god fysisk form.
I dag torsdag klockan 11.00 chattar Nina Öqvist med DN.ses läsare. Hon svarar på frågor om hur man kan vässa formen inför resan till fjällen och hur man får ut mesta möjliga av skidveckan. Du kan ställa frågor till henne redan nu. Klicka här!