Just när elefanten ska gå ner i en flod hoppar föraren av. Mathias Lindberg blir en aning förskräckt – nu är det han som sitter längst fram, på elefantens nacke. Barnen sitter tryggare, fastspända i korgen bakom honom.
Det ser verkligen ut som om Mathias från Uppsala med säker hand – eller snarare fötter – leder ner elefanthannen i floden.
Alexandra, 9 år, och Victoria, 7, gillade elefanttrippen. Fast minst lika roligt är det efteråt, tycker tjejerna. Då får de mata elefanten med bananer och bambuskott, som den tar försiktigt med snabeln direkt ur deras händer.
Elefanter är kult på Koh Chang, kanske för att öns namn betyder just ”elefantön”. Vilket i sin tur sägs bero på att ön påminner om ett elefanthuvud, med snabeln åt sydost.
Det gungar rejält där man sitter högt uppe med fötterna på elefantens varma rygg, och en del tycker att det är lite läskigt.
Kan man ta med riktigt små barn? Efter min erfarenhet: nej. Det händer sannolikt inte ofta, men ”min” elefant trampade ner i en brunn och föll framlänges, elefantskötaren ramlade av, elefanten själv blev rädd och ville springa i väg (med er utsände kvar på ryggen). Dessbättre kunde skötaren snabbt lugna djuret. Men jag vågar inte tänka på vad som hade hänt om ett litet barn hade varit med.
Koh Chang är Thailands näst största ö, efter Phuket, och de flesta stränderna ligger på den västra sidan. Längst norrut den största och mest frekventerade; White Sands Beach är så nära ett stadsliv man kommer på Koh Chang. Här finns öns största koncentrat av hotell, krogar och barer.
Längre söderut ligger Lonely Beach som blir allt populärare, framför allt bland yngre resenärer.
För den som vill kombinera Koh Changs krog- och nöjesliv med några dagars stillhet på långa, nästan tomma stränder med vit sand och ståtliga kokospalmer: ta båten till någon av öarna utanför.
På vägen dit är det värt att stanna någon dag i Bang Bao, en före detta fiskeby på den sydvästra spetsen av Koh Chang. Numera består den i huvudsak av en lång pir kantad av butiker och restauranger, men den pittoreska charmen består.
Här är husen byggda på pålar i vattnet. Längs med piren trängs butiker med det vanliga utbudet av kläder, pirat-cd, smycken och kokosnötsolja. Vad som gör Bang Bao värt ett besök är inte minst de utmärkta fisk- och skaldjursrestaurangerna. Den blivande middagen simmar och kryper i bassänger vid ingången: barracuda, bläckfisk, makrill, krabbor, och mycket vi inte kan identifiera.
Men Bang Baos coolaste häng är Buddha View, ett vackert chill-out-ställe med new age-musik i högtalarna, matplatser där man dinglar med benen över vattnet, imponerande drinklista och utmärkt mat. Ta sedan båten en timme till den lilla ön Koh Kood (som även skrivs Koh Kut).
Här finns inga bankomater (så ta med kontanter), inget nattliv, inga barer på rad.
Men du får ha paradisstränder med kokospalmer nästan för dig själv, och på kvällarna hörs bara vågorna som rullar in mot stranden.
– Skynda dig tillbaka innan det växt upp för många hotell här, säger en ung thailändska på Peter Pan Resort till mig.
Just där, invid den långa stranden, hamras och byggs det för fullt: nya strandnära bungalower ska bli färdiga före nästa säsong.
På Koh Kood ropar inga unga kvinnor ”massage!” efter ensamma män, och du slipper försäljare av smycken, krimskrams och frukt på stränderna. Koh Kood är stilla, barnvänligt och har låg brottslighet.
– Om alla ”farang” (utlänningar) lämnade Koh Kood i morgon skulle det knappt märkas för människorna som bor här, säger kanadensaren Bob som tillbringar uppemot ett halvår på Koh Kood varje år tillsammans med sin thailändska hustru Meow.
– Dels har de andra saker att leva på, som gummi och kokosnötter, dels kommer många thailändska turister hit, framför allt från Bangkok.
På vår hyrda moped åker vi runt ön. Vi följer pilarna till vattenfallet Nam Tok Khlong Chao, Koh Koods stora stolthet när det gäller sevärdheter. Vägen går in i djungeln och blir allt stenigare. Till slut får mopeden stå och vi fortsätter till fots. Efter ett visst klättrande över stenar och gigantiska trädrötter kommer vi fram.
Nedanför fallet finns en naturlig damm som det är skönt att ta sig ett dopp i efter djungelpromenaden.
Även om Koh Kood framför allt är en ö för stilla liv och avkoppling finns det saker att göra. Båtresor till bra platser för dykning och snorkling arrangeras av bland andra Happy Days, som också är gästhem, bar och restaurang.
Många hotell erbjuder kajaker man kan paddla med i vikar eller på floden som skär in i öns västra sida.
Tillbaka på stranden vid Ao Noi, där vi bor, ligger vi med ansiktena upp mot palmerna och inser att den största risken man tar på Koh Kood är att en kokosnöt ramlar ner i huvudet på en.
Därför känns det tryggt när ett proffs på kokosnötshämtning kommer fram emot eftermiddagen: den dresserade apan väljer kvickt ut rätt nötter och slänger ner dem till skötarna på stranden.