Tumult utbröt på ett hotell i Denver efter att samtliga gäster blivit utlåsta från sina rum strax efter tolvslaget på nyårsafton.
Det var vid midnatt som nyckelsystemet helt plötsligt slutade att fungera på Denver Marriott Tech Center, och det tog flera timmar innan hotellet kom till rätta med problemet. Enligt hotellgästerna utbröt rena upplopen i korridorerna, skriver The Denver Channel.
Hotellgästen Rachelle Mathis säger att det var kaotiskt. Gäster kissade i korridorerna. Det var inte direkt det firande hon planerat.
– Det var skrämmande, säger Mathis till The Denver Channel.
Nyårsdagen fick Mathis ägna åt att berätta för polisen vad som hänt.
Polisen kallades till platsen strax före ett den aktuella natten eftersom det var så stökigt på hotellet. Rapporterna efteråt vittnar om flera övergrepp från gäster som inte var nöjda med situationen. Dessutom förekom skadegörelse. Ingen greps dock.
I ett brev meddelar hotellet att samtliga gäster ska få tillbaka pengarna för vistelsen under lördagsnatten, eftersom nyckelsystemets sammanbrott ”orsakade betydande olägenheter”.