USA

Austin i Texas – livemusikens Mecka

Publicerad 2011-03-23 13:24

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Här finns drygt 200 musikscener i en stad mindre än Stockholm. Austin i Texas är livemusikens Mecka – varje kväll, 365 dagar om året. Här ordnas också en av världens största musikfestivaler.

Distade rockriff från ena klubben, vass spräckjazz från den andra och slitna bluestolvor från den tredje.

Välkommen till en vanlig kväll på den pulserande paradgatan Sixth street i Austin.

Huvudstaden i amerikanska Texas är en vänsterflummig parentes mitt i den annars starkt konservativa delstaten, känd för alfahannar som J R Ewing och George W Bush.

Miljonstadens kaxiga slogan är: ”The live music capital of the world.” Amerikaner tar ofta i från tårna – men den här etiketten finns det verkligen täckning för.

I Austin, en stad med cirka 800 000 invånare innanför stadsgränsen, finns över 200 musikscener. Fler än 12 000 personer jobbar inom den framgångsrika musikindustrin som varje år ger staden inkomster på över fyra miljarder kronor.

Mellan 2000 och 2006 var Austin nummer tre på listan över de snabbast växande städerna i USA. Många av dem som sökt sig hit arbetar direkt eller indirekt med musik – eller gillar att gå på konserter.

Bluesartisten Tracy Conover – vars aggressiva spelstil gjort att hon nyligen tvingats operera båda händerna för att kunna fortsätta karriären – är en av dem. Hon kom till Austin 1991 och sprang mellan klubbarna på Sixth street varje kväll. Vissa veckor hade hon 40 timmars scentid.

– Det var inget jag blev rik på, men jag fick en fantastisk rutin på att spela live, säger hon.

Förklaringen till att Austin utvecklats till en av världens främsta städer för livemusik finns i historien. Med inflyttningen av den afro-amerikanska befolkningen under 1920-talet etablerades de första jazzklubbarna och för varje årtionde växte musiken sig allt starkare.

Austins stolthet, bluesstjärnan Stevie Ray Vaughn som gick bort i en helikopterkrasch 1990, gjorde också mycket för att sätta staden på kartan. Han hedrades efter sin död med en staty.

Sedan 1987 har staden byggt vidare på sitt varumärke med film- och musikfestivalen South by southwest som ordnas varje år under en vecka i mars. I år deltog runt 2 000 band varav ett tjugotal kom från Sverige. Evenemanget är så populärt att det i princip är omöjligt att hitta lediga hotellrum under tiden det pågår.

För Tracy Conover och alla andra som brinner för blues och rock är det svårt att tänka sig en bättre bas än Austin:

– Om jag ville skulle jag kunna gå på rockklubb varje kväll och se musiker i världsklass.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Resor

Foto: Anders Sune Berg

Dansk designs verkliga fader

I år firas hundraårsjubileet av den danske designern och arkitekten Finn Juhls födelse. DN besökte hans hem i Ordrupgaard. 29 1 tweets 28 rekommendationer

Foto: Scanpix

Vanligare att mormor följer med på resan

En stressigare vardag med mindre tid för nära och kära har gjort att allt fler svenskar åker på tregenerationssemester. Äldre bjuder de yngre. 16 0 tweets 16 rekommendationer

Vem vill du inte ha med på semestern?

Foto: Magnus Hallgren

Ligger Skavsta i Stockholm?

Vilseledande namn? Ja, hävdar en flygjämförelsesajt som listat de mest vilseledande flygplatsnamnen i Europa. Nej, inte alls kontrar flygplatsen. 38 12 tweets 26 rekommendationer

Foto: Andreas Rolfer

Nybörjarsurfarens vågade dröm

El Salvador och Costa Rica räknas som surfparadisen i Centralamerika, men för nybörjaren passar vågorna i Nicaragua bättre. Bra för äventyrslystna. 146 0 tweets 146 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 22 9 tweets 13 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 104 25 tweets 79 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 7 7 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 160 9 tweets 151 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 24 7 tweets 17 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Foto: Beatrice Lundborg Lisa Larsons produkter är särskilt populära i Japan.

Leran är livet för Lisa Larson

Lisa Larson må ha passerat 80 men jobbar som aldrig förr. För sin egen skull, och för svensk konstindustris. Hennes keramik finns i en skänk nära dig. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.

Foto: Jacques Wallner

Trivsam familjebil i syskonens skugga

Volkswagen Sharans syskonmodell Seat Alhambra kan numera också driva på alla fyra. Behövs en familjebuss med fyrhjulsdrift?

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan