Inklämd mellan kaos och frid

Uppdaterad 2010-09-29 13:14. Publicerad 2010-09-26 13:01

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Stallmästaregården bjuder fantastisk miljö vid Brunnsvikens strand – om man slipper utsikten mot motorvägen. Men trerättersmiddagen blir en besvikelse.

En vistelse på Stallmästaregården är en tudelad upplevelse. På ena sidan av det gamla värdshuset kaotisk trafik, en bullrande byggarbetsplats, ett jättesjukhus. På den andra Brunnsvikens glittrande vattenyta och en rogivande engelsk 1700-talspark.

På Stallmästaregården har det serverats mat till vägfarande sedan 1660-talet. Det hände att drottning Kristina med följe rastade här. ­Hotelldelens 49 rum är en sentida inrättning, från år 2000.

Vi har otur och får ett rum mot motorvägen, visserligen ett stort etagerum, men det kompenserar inte anblicken av bilar och byggen. Rummet har en nedre trivsam vardagsrumsdel med sober inredning och ett badrum. Ovanför den vådligt branta trappan finns ett sovrum med separat toalett, sköna sängar och funktionella läslampor.

I vårt paketpris ingår en trerättersmeny. Det finns två förrätter och två varmrätter att välja mellan. Vi försöker välja en alternativ förrätt med samma pris från den ordinarie à la carte-menyn. Efter repliker som, ”det går inte, vi har räknat på menyn så att den ska gå ihop” får vi på nåder byta.

De chilifrästa pilgrimsmusslorna har inte riktigt det sting som utlovats. Gazpacho med tonfisk­ceviche och citrussallad är däremot en spännande och välsmakande kombination. Till huvudrätter får vi en välsmakande ekologisk biff och en småtråkig citrusrökt regnbågsfilé. Efterrätten är obligatorisk, intet­sägande jordgubbar med glass.

 Servicen är förströdd, matsalen stimmig och rent av skolbespisningsstressad. Många turister hittar hit förstår vi av konversationsspråken vid omgivande bord.

Morgonen bjuder på en riklig frukostbuffé med såväl val­nötter som grapefruktjuice och goda marmelader.

Sedan bär det av ut i parken, Gustav III:s skapelse med kaféer, Ekotemplet, Koppartälten och huvudattraktionen Haga slott där kungens nygifta dotter just flyttat in. Ett teveövervakat järnstaket och en nyplanterad vintergrön häck hind­rar det mesta av insynen.

Den som vill se kronprinsess­paret får köpa kylskåpsmagneter i entrén till Gustav III:s paviljong som ligger bredvid slottet.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Resor

Foto: Anders Sune Berg

Dansk designs verkliga fader

I år firas hundraårsjubileet av den danske designern och arkitekten Finn Juhls födelse. DN besökte hans hem i Ordrupgaard. 29 1 tweets 28 rekommendationer

Foto: Scanpix

Vanligare att mormor följer med på resan

En stressigare vardag med mindre tid för nära och kära har gjort att allt fler svenskar åker på tregenerationssemester. Äldre bjuder de yngre. 16 0 tweets 16 rekommendationer

Vem vill du inte ha med på semestern?

Foto: Magnus Hallgren

Ligger Skavsta i Stockholm?

Vilseledande namn? Ja, hävdar en flygjämförelsesajt som listat de mest vilseledande flygplatsnamnen i Europa. Nej, inte alls kontrar flygplatsen. 38 12 tweets 26 rekommendationer

Foto: Andreas Rolfer

Nybörjarsurfarens vågade dröm

El Salvador och Costa Rica räknas som surfparadisen i Centralamerika, men för nybörjaren passar vågorna i Nicaragua bättre. Bra för äventyrslystna. 146 0 tweets 146 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 22 9 tweets 13 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 107 26 tweets 81 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 160 9 tweets 151 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 24 7 tweets 17 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Foto: Beatrice Lundborg Lisa Larsons produkter är särskilt populära i Japan.

Leran är livet för Lisa Larson

Lisa Larson må ha passerat 80 men jobbar som aldrig förr. För sin egen skull, och för svensk konstindustris. Hennes keramik finns i en skänk nära dig. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.

Foto: Jacques Wallner

Trivsam familjebil i syskonens skugga

Volkswagen Sharans syskonmodell Seat Alhambra kan numera också driva på alla fyra. Behövs en familjebuss med fyrhjulsdrift?

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan