Maten överglänser allt annat

Publicerad 2010-04-20 10:39

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Thoresta herrgård må sakna charm på sina håll men det kompenseras med råge av det kreativa köket.

Det är lika bra att säga det på en gång. Det är måltiden som står i centrum på Thoresta herrgård. Inte så att det övriga är undermåligt, men det hamnar i skymundan när intrycken ska summeras.

Efter incheckning och besiktning av rummet väntar afternoon tea. Thorestas variant består av fem sorters kakor, tårta, små skaldjurstoast och tre ostar samt olika frukter. Till det kaffe, te eller varför inte choklad med vispgrädde? Fräscht, elegant komponerat och gott.

Thoresta herrgård, som ligger vid Mälaren, ägdes på 1500-talet av familjen de la Gardie. Huvudbyggnaden flyttades 1835 till Norrköping. Sedan 1982 är det konferens- och hotellverksamhet som gäller. Rummen har det mesta man behöver, men charm och personlighet lyser med sin frånvaro. En detalj som Hotellpatrullen saknade var en dörrmatta att ställa blöta skor på.

När eftermiddagen glidit över i kväll vandrar vi den korta biten från hotellet till herrgården. Brasan sprakar värmande bland de stabila länsstolarna i sällskapsrummet. Vi visas in till den mindre matsalen för att äta en femrätters middag, som visar sig vara sex.

Som aptitretare får vi en liten läckerbit i form av en bit silverål med kronärtskockschips och jordärtskockskräm. Vi förundras över att så lite kan smaka så mycket. Av förrätterna kommer vi minnas den inkokta torskryggen med alger, ostron, blomkål, tapioka och äpple. Den kompositionen angav tonen för kvällen; kreativ matlagning på hög nivå med utmärkta råvaror.

Lammbringan som har fått kvällens huvudroll är magnifikt mör och vänlig mot smaklökarna. Till sällskap har den syrad grynkorv och en kompott på aubergine och aprikoser. Efter osttallriken är det pumpaglassen och choklad- och apelsinganachen med ingefärsgelé som får runda av måltiden på ett behagligt sätt.

Det utvalda vinpaketet med bland annat Tokaj Pinot Gris från Alsace och ungersk tokajer gifter sig fint med maten.

När morgonen randas är det dags att gripa sig an frukostbuffén. Bland bacon, äggröra, diverse olika bröd och yoghurtsorter är det de hemlagade marmeladerna, den ekologiska filen och husets vildsvinskorvar som är höjdpunkterna. Vi kastar lystna blickar mot våffeljärnen men magen säger stopp.

Efter en stärkande promenad i Thorestas omgivningar är vi åter redo att möta vardagens alla utmaningar.

BETYG: 4

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Resor

Foto: Anders Sune Berg

Dansk designs verkliga fader

I år firas hundraårsjubileet av den danske designern och arkitekten Finn Juhls födelse. DN besökte hans hem i Ordrupgaard. 29 1 tweets 28 rekommendationer

Foto: Scanpix

Vanligare att mormor följer med på resan

En stressigare vardag med mindre tid för nära och kära har gjort att allt fler svenskar åker på tregenerationssemester. Äldre bjuder de yngre. 16 0 tweets 16 rekommendationer

Vem vill du inte ha med på semestern?

Foto: Magnus Hallgren

Ligger Skavsta i Stockholm?

Vilseledande namn? Ja, hävdar en flygjämförelsesajt som listat de mest vilseledande flygplatsnamnen i Europa. Nej, inte alls kontrar flygplatsen. 38 12 tweets 26 rekommendationer

Foto: Andreas Rolfer

Nybörjarsurfarens vågade dröm

El Salvador och Costa Rica räknas som surfparadisen i Centralamerika, men för nybörjaren passar vågorna i Nicaragua bättre. Bra för äventyrslystna. 146 0 tweets 146 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern.

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 31 10 tweets 21 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 10 7 tweets 3 rekommendationer

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan