Det svenska spelundret

"Det är dags att tala om det svenska dataspelsundret"

Publicerat 2008-11-25 15:53

VD:n för Starbreeze, Johan Kristiansson.

Erich Stering

VD:n för Starbreeze, Johan Kristiansson.

Dataspelsbranschen ger jobb, exportintäkter och driver på den tekniska utvecklingen. Detta har nu socialdemokraterna uppmärksammat och går så långt som att kalla det "en korsbefruktning av kultur och möjligheten till business".

Den svenska dataspelsbranschen har blivit föremål för en politisk utredning. På tisdagen presenterade socialdemokraterna en rapport som har lyft fram dataspelsbranschens möjligheter. Men också hur man skulle kunna utforma en politik som ger fler arbetstillfällen och bättre exportmöjligheter.

- Vi vill ta täten och visa att detta är en framtidsbransch. Sverige ligger bra till, men det krävs politik för att förbättra villkoren för branschen, säger Luciano Astudillo som är socialdemokratisk riksdagsledamot.

Som DN tidigare berättat tillhör flera svenska spelutvecklare, som Starbreeze, Grin och Digital Illusions, branschens mest aktade. Inte minst när det kommer till att samspela med stora amerikanska filmbolag i Hollywood.

Under förra året ökade dataspelsexporten med 49 procent och är uppe i drygt en miljard i exportintäkter. Om två år förväntas branschen att omsätta 2,5 miljarder kronor. I och med detta likställs dataspelsexporten med den stora kulturexport som Sverige hade under 90-talet med musikgrupperna Roxette och Ace of Base i täten.

- Man har tidigare talat om det svenska skivexportsundret. Nu är det dags att tala om det svenska dataspelsundret, säger Luciano Astudillo som är socialdemokratisk riksdagsledamot.

I rapporten framkommer att det är svårt att hitta välutbildad arbetskraft i Sverige. Dataspelsförtagen får söka sig utomlands för att hitta personer som är kvalificerade att arbeta i produktionen, men också personer som har de kunskaper som krävs för spelutveckling. För detta vill socialdemokraterna se överutbudet av utbildningsplatser på högskola, universitet och på kvalificerade yrkesutbildningar. Dessutom vill man undersöka om det skulle behövas ytterligare doktorandplatser eller en ytterligare professur utöver den som finns på Blekinge Tekniska högskola.

- Med detta vill vi signalera att dataspelsbranschen ska tas på allvar.

I Sverige finns drygt 3.000 dataspelsföretag. Många är små och har svårt att ta sig ut på den internationella marknaden. Något som är en förutsättning eftersom den svenska marknaden är för liten.

- Vi vill förbättra villkoren för småföretagen, men hur den hjälpen ska se ut vill vi diskutera med dataspelsbranschen. Men det kan exempelvis handla om hjälp att vara med på mässor där man når ut internationellt.

Luciano Astudillo tycker även att det är viktigt att belysa fördomarna mot dataspelande. Han menar spelandet hela tiden växer och når nya målgrupper. På senare tid har allt fler kvinnor och pensionärer börjat att spela dataspel. På sikt kan det leda till att dataspelandet blir mer utbrett än tv-tittandet och vill man uppmärksamma dataspelandets roll i kulturen. Ett förslag är att se över möjligheten för översättningsstöd.

- I Sverige har vi tidigare sett dataspelande som ett tidsfördriv. Men vi ser en enorm potential Det är en korsbefruktning av kultur och möjligheten till business.

Läs mer: DN:s Jonas Thente om socialdemokraternas datorspelspolitik

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Spel

”Mass effect 2”

Betyg 5 Befälhavare Shepard är tillbaka för att tackla den galaktiska krisen. Susanne ­Möller baxnar inför storheten som är ”Mass effect 2”. Läs artikeln

Datorspel säljer bra trots finanskris

”The Sims 3”, ”Modern warfare 2” och ”New Super Mario Bros”. De tre intar topplaceringarna över de mest sålda datorspeleln 2009. Alla tre är spel för flera plattformar. Läs artikeln

”Jag skulle älska att få med låtar i ’Lips’”

Efter Amy Winehouse och Duffy är Paloma Faith den brittiska musikindustrins nya älskling. Läs artikeln

Döden i Venedig

Betyg 5 Renässansens Italien är spelplats för ett äventyr som får Jonas Thente att klättra på väggarna. Läs artikeln

Foto: Electronic Arts / AP Photo

”Left 4 dead 2”

Betyg 3 För några få zombier mer. Uppföljares förändringar för få.

DN Bok

Ny Kepler-roman i sommar

Följer upp succédebuten. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor.

"Det skulle handlas på deli, fräsas korv från Mallorca, späckas lamm och vispas sorbet ."

Niklas Wahllöfs tv-krönika.

DN-tecknare på Nationalmuseum.

DN-tecknare på Nationalmuseum. Stina Wirsén ställer ut med de stora. 8

Brev från fängelset.

Brev från fängelset. Kurdisk-turkiske författaren Muharrem Erbey om varför Turkiet inte tolererar hans verksamhet. 1

Veckans topp tre med Maria Schottenius:

Veckans topp tre med Maria Schottenius: "Döden spelar väl ändå inte poker?" 3

Sveriges Radios lyrikpris till Björner Torsson.

Sveriges Radios lyrikpris till Björner Torsson. "En markering av att folk vet att man existerar", säger poeten.

Nyheter från Förstasidan

SL: "Väldigt beklagligt". Svårt att övervaka tunnelbanespår automatiskt.

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

"Fler än 500 svenskar på plats"

Sverige förstärker trupperna i Afghanistan nästa vecka. En pluton med ett 30-tal soldater skickas - behövs inget nytt beslut från riksdagen. 99

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner.

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

Äldste brodern Elm. Foto: Scanpix Äldste brodern Elm.

Målsuccé för David Elm

Spelade 90 minuter. David Elm stod för mål och målgivande pass i segermatchen mot Burnley. 2

Misstanke om tjuvjakt på varg

Höljes i Värmland. Blod, pälsrester, spillning - och skoterspår hittade. 41

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 63

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 61

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 11

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.