Ny studie visar att tv-spel kan minska våldet
Publicerat 2008-06-14 23:01
Våldsamma tv-spel får ofta skulden för våldsbrott, i synnerhet när unga begår dem. En ny amerikansk forskningsrapport visar att tv-spel tvärtom kan minska våldet i samhället.
DN Teman i artikeln
När antalet tv-spelsbutiker ökar i en stad minskar också våldsbrotten. Det sambandet framträder i en ny studie av ekonomiprofessorn Michael R Ward.
- Jag vill inte gå så långt som att förespråka våldsamma tv-spel för att minska våldsbrotten i samhället, men resultaten pekar åtminstone på att virtuellt våld är ett substitut snarare än ett komplement till fysiskt våld, säger Michael R Ward om sin studie "Video games, crime and violence", som färdigställdes tidigare i år.
Att det skulle förhålla sig så kom inte som någon överraskning för honom.
- Döh! säger han med tonfallet hos en tonåring som just förklarat något självklart.
Eftersom allt annat datoranvändande ersätter motsvarande aktivitet/funktion i den icke-digitala världen borde det vara giltigt för datorspel också, resonerar Michael R Ward. Han illustrerar med chattar och communities som ersätter social interaktion och e-post som ersätter vanlig brevpost.
- På samma sätt borde ett våldsamt beteende kunna levas ut i den virtuella världen och ersätta det faktiska våldet, säger han.
Samtidigt erkänner han att sambandet mellan fler tv-spelsbutiker och färre våldsbrott är skört. Det rör sig inte om några dramatiska minskningar. Studien tar inte heller någon hänsyn till att försäljningen av datorspel även sker på exempelvis stormarknader, liksom på renodlade internethandlar. Och även om fler tv-spelsbutiker signalerar en ökad efterfrågan, och därmed ett mer utbrett tv-spelande, är fortfarande en stor del av spelen som säljs befriade från våldsskildringar.
- Sambandet är ändå intressant och jag skulle tro att resultaten är tillämpliga i Sverige också, säger han.
Teorin om att simulerat våld kan fungera som en åskledare som urladdar eventuella våldstendenser i den virtuella världen har inte saknat kritiker. Många har i stället framhållit att det simulerade våldet på skärmen fortplantar sig i verkligheten och bidrar till antisociala beteenden hos ungdomar; våld föder våld helt enkelt.
Anders Bergsten, ordförande för kristdemokraterna i Bollnäs, argumenterade nyligen för ett förbud av våldsspel som "Grand theft auto" (GTA) i en debattartikel i Expressen. "I våldsamma tv- och datorspel övertar spelaren angriparens roll och identifierar sig med den som aggressivt attackerar andra. Spelen kräver aktivt deltagande från spelaren. Här handlar det inte om passivt observerande. Repetition förstärker inlärningen."
- I botten ligger en generell kulturkritik: måste allt vara tillåtet och måste vi visa alla vidrigheter? Vad är positivt med att visa hur man mördar en annan människa, undrar Anders Bergsten.
Den nyligen publicerade studien "Grand theft childhood", som alltså anspelar på GTA, kastar också nytt ljus över debatten om våldsfixerade spel. Författarna Lawrence Kutner och Cheryl Olson visar bland annat att våldsbrotten bland ungdomar har halverats i USA mellan 1994 och 2001, samtidigt som datorspelandet har ökat.
- För pojkar är tv-spelande ett tecken på social kompetens. De som inte spelar tv-spel alls löper större risk att hamna i trubbel, sa Lawrence Kutner nyligen i en intervju med den amerikanska kabel-tv-kanalen G4.
Anders Bergsten tycker att man ska vara försiktig med att tolka resultaten och berättar att det inom spelbranschen, som omsätter hundratals miljarder kronor per år, finns "starka ekonomiska krafter som vill visa att våldsamma spel inte är skadliga".
- Jag tror inte på undersökningarna, det måste finnas många felkällor, säger han.
Michael R Ward räknar inte med att politiker ska ta nämnvärt intryck av vetenskapliga undersökningar av den typ som han har gjort.
- Mina erfarenheter är att politiken är immun mot upptäckter som görs i den akademiska världen, så jag sätter inget större hopp till undersökningens kraft att förändra attityder i samhället, säger han.
Den 22 maj tillsatte regeringen en utredning som ska se över filmcensuren. Men utredaren har också fått i uppgift att undersöka hur barn och unga ska kunna skyddas mot skadligt medieinnehåll och skadlig mediepåverkan, bland annat på internet. Utredningen beräknas vara klar i slutet på maj 2009.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Boka med Langley för en härlig resa
Res med Langley till Korsika, Kreta, Guadeloupe och franska Alperna. Läs mer och boka här.
-
Billiga thailandsresor
Boka en trevlig och avkopplande semester i Thailand till bra pris.
-
Boka charterresa
Besök ditt val av jordens hörn med våra välpaketerade charterresor!



















