Medelålders män spelar allra mest

Publicerad 2012-01-17 13:42

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Spelnörden går in i den gyllene medelåldern. Atarikidsen och Commodore 64-fantasterna från 1980-talet har, förstås, också fått barn. Slutat spela har de dock inte. Nordisk Film, som distribuerar Playstation i Norden, har frågat hela 20 349 människor i Norden – därav 5 000 svenskar – om deras spelvanor. Resultatet? De mest hängivna gejmarna är mellan 36 och 45 år.

De rörelsebaserade spelen har dessutom bidragit till att de spelar ihop med familj och vänner. De avsätter också allra mest pengar för sitt spelande.

Fyra grupper har identifierats bland de svenska spelarna:

Hardcorespelaren (37 procent av de tillfrågade) spelar mycket fre­kvent, mestadels ensam, men ibland också nätverksspel online, föredrar action-, äventyrs- och skjutspel. Drygt hälften spelar varje vecka, 30 procent i denna grupp är 36–45 år, en majoritet, 54 procent, har inga barn. 65 procent är män och 35 procent kvinnor.

Tillfälliga spelaren (33 procent) spelar sällan och ”för barnens skull”, spelar aldrig ensam, föredrar sociala spel med rörelsekänsliga handkontroller, helst plattforms-, musik- eller fitnesspel, 45 procent lever med en partner eller är gift och har barn. Den största gruppen, 28 procent, är 36–45 år, 59 procent är kvinnor och 41 procent är män.

Sociala spelaren (16 procent) – lägger mest pengar på sitt spelande, ser spelandet främst som ett sätt att umgås, lever i familjer där alla använder konsolen, spelar hellre än ser på tv/film, föredrar action-, äventyrs-, sport- och musikspel. 61 procent har barn, 51 procent är kvinnor och 49 procent är män.

Familjespelaren (14 procent) före­drar rörelsebaserade spel, drivs av ”den sociala aspekten”, spelar på fritiden, främst för barnens skull och ofta tillsammans med sin partner, upplever spel som både avkopplande och underhållande, föredrar rörelsekänslig handkontroll och främst fitness-, sport- eller racingspel. 51 procent av dessa spelare har barn. 51 procent är män och 49 procent är kvinnor.

Läs mer: Tillbaka till sandlådan

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Spel

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 22 9 tweets 13 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 107 26 tweets 81 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 160 9 tweets 151 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 24 7 tweets 17 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Foto: Beatrice Lundborg Lisa Larsons produkter är särskilt populära i Japan.

Leran är livet för Lisa Larson

Lisa Larson må ha passerat 80 men jobbar som aldrig förr. För sin egen skull, och för svensk konstindustris. Hennes keramik finns i en skänk nära dig. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.

Foto: Jacques Wallner

Trivsam familjebil i syskonens skugga

Volkswagen Sharans syskonmodell Seat Alhambra kan numera också driva på alla fyra. Behövs en familjebuss med fyrhjulsdrift?

Marknad för män

Ny bok: Kvinnoyrken står utanför marknadsekonomin.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan