Ocharmigt och blasé. "Harvest Moon" gör en blek debut på Nintendo DS.
Ålderdomlig känns DS-versionen av "Harvest moon", den vanligtvis charmerande bondgårdssimulatorn som dyker upp lite varstans.
Denna gång med det smått fantasilösa namnet "Harvest moon DS" vilket förvisso skvallrar lite om hur trist spelet är. Serien har under årens lopp utvecklat ett hel hoper spel där alla har fokus på att bygga upp en fungerande bondgård, skaffa familj, ta hand om sina djur, se till att alla trivs.
En sockersöt liten simulator som kan suga in spelaren i timtal. Olika spel har koncentrerat spelaren på olika saker, vissa har lagt vikten kring samlandet, andra kring den sociala biten. "Harvest moon DS" är dessvärre ett av seriens bottennapp.
I detta tycks de sämsta bitarna ha matchats ihop till synes utan en tanke på DS:ens förutsättningar. Det är känslolöst krattande. Och även om den varma humorn fått vara kvar, så hinner man knappt med att träffa några individer som kan förmedla den. Åkern måste ju plöjas, fåren måste klippas och mat måste finnas. Den sociala biten som var så betydelsefull är nästan helt borta. Kvar är ett charmlöst spel utan vare sig ambition eller originalitet som bara till namnet kan liknas vid ett "Harvest moon"-spel.