Spelrecensioner

"Medal of honor: Vanguard" och "Call of duty: Roads to victory"

Publicerad 2007-04-13 00:00

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Mediokra mellanspel.. Småroligt tidsfördriv i väntan på de riktiga spelen i andra världskrigs-serierna.

Är det bara jag som har svårt att se skillnad på ett "Medal of honor"-spel och ett "Call of duty"? De båda konkurrerande andra världskrigs-serierna verkar bli mer lika för varje titel. När både Activision och EA samtidigt släpper "mellanspel" blir det extra förvirrande för att man i båda spelen börjar på Sicilien som en soldat i det berömda amerikanska 82nd Airborne.

Mellanspel, ja. Detta är inte de stora lanseringarna. "Medal of honor: Vanguard" är lillebror till kommande "Airborne" och finns därför bara till PS2 och Wii medan de tuffa grabbarna på PS3, pc och Xbox 360 kan se fram emot det rejäla spelet. "Call of duty: Roads to victory" är en nedstrippad "Call of duty 3" till PSP.

Och i båda fallen märks det lång väg att detta inte är några jättesatsningar. Inte för att spelen är dåliga, men man väntar sig betydligt mer i båda fallen. Inte minst vad gäller den artificiella intelligensen, som är obefintlig. Tyskarna tycker att det är en utmärkt taktik att stå på precis samma ställen hela tiden. De allierade föredrar att ställa sig i varandras skottfält, helst så att de hamnar i korseld.
Någon handling finns det inte att prata om, vilket är underligt med tanke på hur många böcker och filmer det gjorts på temat "liten kommandostyrka bakom fiendens linjer". Kreativiteten kan lämnas hemma, banorna är linjära som sjutton och det är bara att ta sig från punkt A till punkt B och knäppa så många tyskar som möjligt under tiden. Det bärbara "Call of duty" har dessutom, som så många andra förstapersonsspel till PSP, riktigt bångstyriga kontroller.

Hur mycket negativt jag än kan rabbla upp så är spelen lite kul. Banorna är omväxlande och tempot högt. Det känns riktigt svettigt bakom siktet, inte för att fienderna är smarta utan för att de är många och snabba.

Det duger för en stunds underhållning. Men mer än så här kan man faktiskt kräva av två mycket framgångsrika spelserier. Den som inte är superfan av någon av serierna kan gott skippa de här titlarna och satsa på "Call of duty 3" eller vänta på "Medal of honor: Airborne".

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Spel

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 22 9 tweets 13 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 110 26 tweets 84 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 160 9 tweets 151 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 24 7 tweets 17 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Foto: Beatrice Lundborg Lisa Larsons produkter är särskilt populära i Japan.

Leran är livet för Lisa Larson

Lisa Larson må ha passerat 80 men jobbar som aldrig förr. För sin egen skull, och för svensk konstindustris. Hennes keramik finns i en skänk nära dig. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.

Foto: Jacques Wallner

Trivsam familjebil i syskonens skugga

Volkswagen Sharans syskonmodell Seat Alhambra kan numera också driva på alla fyra. Behövs en familjebuss med fyrhjulsdrift?

Marknad för män

Ny bok: Kvinnoyrken står utanför marknadsekonomin.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan