Närmare 1.000 poliser har kallats in för att upprätthålla ordning och säkerhet under Davis Cup-matchen i Malmö nästa helg. Ett stort område runt Baltiska hallen kommer att spärras av helt för allmänheten.
- Det råder en rätt hög hotbild inför matchen, säger Håkan Jarborg Eriksson som är polisens kommenderingschef. Redan från söndag då de israeliska laget kommer till Malmö finns det risk för våldsamma störningar. Från nästa fredag höjer vi hotbilden till ”betydande” risk för våldsamma störningar.
- Vissa grupperingar som sagt att matchen ska stoppas till varje pris, om man så ska riva Baltiska hallen.
Tre skolor som ligger inom Stadionområdet har beslutat att hålla stängt under fredagen.
- Det finns tre olika grupperingar som vill stoppa matchen Den största är nätverket ”Stoppa Matchen” som själva räknar med upp till 12.000 deltagare i demonstrationen lördag 7 mars. De har uttalat en tydlig antivåldslinje, men kan locka till sig andra grupper.
- Sedan har vi de autonoma, säger Håkan Jarborg Eriksson. De har en mer offensiv hållning när det gäller metoderna för att stoppa matchen. Vi räknar med att upp till 1.000 autonoma kommer till Malmö.
- Till sist har vi den propalestinska rörelsen. Det finns många palestinier i både Malmö och Köpenhamn. Många av dem kommer att gå i den stora demonstrationen på lördagen. Om de planerar andra aktiviteter vet vi inte just.
Det israeliska laget har med sig egna säkerhetsvakter.
- Två av dem har begärt att få vara beväpnade här i Malmö. Det har vi sagt nej till. Enligt svensk lag kan vi inte ge ett sådant tillstånd och de tycker israelerna inte riktigt om. Det beslutet kan bara regeringen ändra på.
Någon sådan förfrågan hade inte inkommit till regeringskansliet på torsdagseftermiddagen.
Kan det uppstå en situation där israeliska vakter behöver vapen?
- Ja, rent hypotetiskt. Till exempel om någon skulle angripa en spelare med vapen. Men då kan det uppstå en situation där man inte vet vem som skjuter på vem och risken är att svensk polis då skulle skjuta mot en israelisk säkerhetsvakt.
Vid det stora ESF-mötet i höstas fick polisen hård kritik för sin passiva hållning under en demonstration.
- Så här i efterhand anser de flesta att det var en bra taktik och vi ska använda samma strategi nu. Men självfallet kommer vi att ingripa om en transport med spelare skulle angripas på väg från hotellet till Baltiska hallen.