Tränaren i innebandyklubben FBC Engelholm, som använt sexistiskt material i träningen av P14-laget, har polisanmälts. Det uppger tidningen Feministiskt perspektiv.
Det var för knappt två veckor sedan som innebandyklubben FBC Engelholm plötsligt hamnade i mediernas strålkastarljus. Anledningen var att en av klubben pojklagstränare använt sexistiskt material i samband med taktikgenomgångar.
I materialet liknades olika spelsystem med kvinnor med olika egenskaper. ”Petra är den galna bruden som man nästan är rädd för. Hon rivs, bits och gillar att dominera” löd en av formuleringarna, ”Sofia är snygg, sexig och lite mer framåt än Jennifer. När vi spelar Sofia ska vi utmana motståndarna och lura dom dit vi vill”, löd en annan.
Nu har tränaren polisanmälts, skriver tidningen Feministiskt perspektiv.
Enligt tidningen misstänks tränaren för brott mot allmän ordning.
– Vi kommer att arbeta efter våra vanliga rutiner, men det finns en särskild lagstiftning när det rör sig om unga människor. Det innebär bland annat en skyndsam handläggning och vi kommer att vidta de åtgärder som krävs. Att ta kontakt med aktuella målsmän och så vidare. Mer än så tänker jag inte berätta i nuläget, säger Håkan Lund, inspektör på Helsingborgspolisen till Feministiskt perspektiv.
Tränaren är sedan tidigare avstängd i väntan på att klubbens internutredning ska bli klar.
– Vi kommer att invänta polisens utredning och då tillsätta deras bedömning i vår egen interna utredning, säger Ulf Sylwander, ordförande för FBC Engelholm.