Cykel

Armstrongs nya roll - hjälpryttare

Publicerad 2009-07-04 09:33

AP Photo/Laurent Rebours

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

an har vunnit loppet sju gånger i rad och ska inte räknas bort i år heller. Men när Lance Armstrong nu gör comeback i Tour de France får han finna sig i att ställa upp som hjälpryttare åt lagkamraterna Alberto Contador och Levi Leipheimer. Eller blir det inte så?

Det är få idrottsmän som har samma stjärnstatus som Lance Armstrong. Åren 1999–2005 vann han Tour de France, han har dessutom besegrat cancern och är också sakta på väg att sudda bort misstankarna om dopning, även om just fransmännen är extra skeptiska.

Särskilt sporttidningen L´Equipe har jagat amerikanen.
– Mitt föhållande till den franska cykelpubliken har varit upp och ned, medger Armstrong i en intervju. Men efter att ha varit här ett tag uppfattar jag att det är upp nu.

Armstrong var tolva i Giro d’Italia, starkt med tanke på nyckelbensbrottet under våren. Ska man dessutom tro på Armstrongs uttalande att han ”druckit öl i fyra år” så är hans comeback under 2009 en sensation.

Armstrongs stall Astana innehåller flera stjärnor. De flesta experter tror att laget kommer att köra för spanjoren Alberto Contador som vann Touren 2007. Men Armstrong säger att rollfördelningen inte är klar ännu.
– Det är osäkert ännu. Vi kommer att veta mer efter prologen. Det enda jag kan göra är att köra på efter all den träning jag lagt ner, säger Armstrong till Eurosport.

Prologen är ett tempolopp genom Monaco. En tuff bana med höjdskillnader gör att det kan skapas tidsdifferenser som får betydelse för hur lagen lägga upp taktiken.

Armstrong beskriver sammansättningen av sitt lag som ”inte helt okomplicerad”.
– Vi måste ha hög moral och stark sammahållning i gruppen. Om vi får en splittring i laget kommer åkare som Carlos Sastre och Denis Metjov, bröderna Schleck eller Cadel Evans utnyttja det. Det är viktigt att vi är professionella och fokusera på det vi ska göra. Det är inte bara jag och Contador som det pratas om, vi har även Levi Leipheimer.

Ett koppel av åkare kan vinna Touren.

I fjol hjälpte Andy Schleck, nyss fyllda 24 år, tio år äldre spanjoren Carlos Sastre till totalsegern. Nu får den yngre av bröderna Schleck, storebror heter Fränk, köra för sig själv och med rätt backning kan luxemburgaren bli ett hot mot de mer meriterade åkarna. En riktig outsider hittar man i Gustav Larsson, ende svensken i tävlingen, som kör för danska stallet Saxo Bank.

Larsson, som tog silver i OS, har bara åkt Tour de France en gång, 2006 då hade han 104 cyklister före sig in på Champs-Elysées. Räkna bort Larsson nu också, hans enda uppgift är att hjälpa bröderna Schleck.

Thomas Lövkvist, som hade ledartröjan en dag under Girot, räknade med en plats på startlinjen i Monaco. Men Team Columbia valde i sista stund bort Lövkvist ur sitt lag.

Normalt startar loppet i norra Frankrike och cyklisterna tar sig runt landet antingen med- eller moturs vart annat år. I år gör Tour de France inte riktigt skäl för namnet. Starten går i Monaco, sjätte etappen tar cykelcirkusen vidare till spanska Barcelona och sedan följer etapper både i Andorra och Schweiz. Det är som alltid i bergen loppet avgörs. För att behålla spänningen in i det sista är näst sista etappens mål förlagt till Mont Ventoux, 1 912 meter.

Franska antidopningsbyrån AFLD kommer i år att göra fler kontroller än någonsin tidigare
i sin iver att tvätta bort dopningsstämpel från det mest klassiska av samtliga cykellopp.
 

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från sport

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Vem vinner Elitloppet?

DN:s trevexpert Leif Berg har svaret: Christophe Martens bakom Commander Crowe låter sig inte utmanövreras.

Foto: AFP

Rosenberg joker i svenska truppen

Fotbolls-EM. Skadorna gör att Markus Rosenberg har stor chans att ta plats i startelvan.

Frankrike. Landslaget söker sitt leende.

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Foto: Adam Ihse / Scanpix

Lindgren var bäst på Ullevi

Speedway. Fredrik Lindgren vann för första gången en VM-deltävling. ”Det är en euforisk känsla”, sade han efter segern. 5 0 tweets 5 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 10 7 tweets 3 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 2 0 tweets 2 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter segern. 133 8 tweets 125 rekommendationer

DN:s Hanna Fahl på plats i Baku: ”Historisk tävling på flera sätt.” 49 7 tweets 42 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus under vinnarkvällen. 18 7 tweets 11 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det för de andra länderna. 12 6 tweets 6 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland. 6 2 tweets 4 rekommendationer

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 83 22 tweets 61 rekommendationer

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Vem vinner Elitloppet?

DN:s trevexpert Leif Berg har svaret: Christophe Martens bakom Commander Crowe låter sig inte utmanövreras.

Fotbollsallsvenskan

Läs mer här. Liverrapport, spelschema och statistik.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan