Bandy

Bandyfest – men inte för domarna

Publicerad 2012-02-04 09:00

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

I en VM-semifinal i bandy finns det ett 30-tal tänkbara hjältar – men bara en trolig syndabock: Domaren.

Förmodligen finns det ingen annan sport än bandyn där det är större skillnad mellan domarens uppfattning om regelboken och spelarnas.

Det gnälls, det skälls och det kan verka orättvist och en dömd straff åt ena laget kan bli till ingenting för andra laget i en liknande situation några minuter senare.

– Det måste vara riktigt svårt att vara domare, och de får mycket riktigt en hel del kritik, säger till exempel Andreas Westh.

– Man kan verkligen diskutera en hel del domslut, om vi säger så..., menar Andreas Bergwall.

Men varför uppfattas det alltid så?

Håkan Sjösten, landets bästa domare, försöker sig på en förklaring:

– Varje enskild situation i en bandymatch innehåller så många fler bedömningar än i en fotbollsmatch. Där är det mer svart eller vitt, hos oss är det mer av en gråskala. Därför kan två situationer se likadana ut från läktaren, men skiljer sig en hel del på isen. De domare som är populärast hos spelarna är de som har en snudd på medfödd känsla för spelet, säger Sjösten till TT.

Håkan Sjösten, som även varit elitdomare i fotboll, kommer att döma lördagens semifinal mellan Ryssland och Finland. Och han vet redan på förväg att han inte kommer att få en stående ovation efter matchen.

– Man kan aldrig göra alla rätt i en match. Det kan kännas bra efteråt, men aldrig att man känner att allt blev rätt. Bandy är därför så otroligt mycket svårare att döma än fotboll. Sätter du 20 bandydomare framför en tv och de får se samma situation i slowmotion och med repriser från olika vinklar, så får du 20 likadana bedömningar. Men under en match så kan samma domare göra helt annorlunda, säger han.

Tycker du att det gnälls mer på domarna i bandy än andra sporter?

– Nej, det gör jag inte. Och jag tycker, fast jag säkert talar emot mig själv här, att det är bra med lite heta känslor. Man vill ju ha spelare och ledare som är engagerade. Ted Andersson sade en gång: ”Säg till om jag börjar gnälla, så åker jag och byter”. Precis så är det, med tröttheten kommer gnället.

Pelle Fosshaug har skällt ut domarkåren rejält i direktsändning. Vad betyder det för er och synen på er?

– Personligen bryr jag mig inte, men jag har många nya lite yngre kollegor som tar illa vid sig. Det, och det som sägs som anonyma kommentarer på nätforum och annat, är det som skrämmer unga från att satsa på en domarkarriär. Och det är riktigt sorgligt, tycker jag.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från sport

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Vem vinner Elitloppet?

DN:s trevexpert Leif Berg har svaret: Christophe Martens bakom Commander Crowe låter sig inte utmanövreras.

Foto: AFP

Rosenberg joker i svenska truppen

Fotbolls-EM. Skadorna gör att Markus Rosenberg har stor chans att ta plats i startelvan.

Frankrike. Landslaget söker sitt leende.

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Foto: Adam Ihse / Scanpix

Lindgren var bäst på Ullevi

Speedway. Fredrik Lindgren vann för första gången en VM-deltävling. ”Det är en euforisk känsla”, sade han efter segern. 5 0 tweets 5 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 10 7 tweets 3 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 2 0 tweets 2 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter segern. 133 8 tweets 125 rekommendationer

DN:s Hanna Fahl på plats i Baku: ”Historisk tävling på flera sätt.” 49 7 tweets 42 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus under vinnarkvällen. 18 7 tweets 11 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det för de andra länderna. 12 6 tweets 6 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland. 6 2 tweets 4 rekommendationer

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 83 22 tweets 61 rekommendationer

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Vem vinner Elitloppet?

DN:s trevexpert Leif Berg har svaret: Christophe Martens bakom Commander Crowe låter sig inte utmanövreras.

Fotbollsallsvenskan

Läs mer här. Liverrapport, spelschema och statistik.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan