C vill bygga om Stadion för 200 miljoner
Publicerat 2008-05-26 09:03
Arbetet med att hitta mark för en ny fotbollsarena för Djurgården fortsätter. Stadshusalliansen är angelägen om att hålla sitt vallöfte. Centerpartiet ingår inte i denna allians och har en egen lösning på arenaproblemet:
- Vi tycker att det vore bättre att bygga om Stockholms stadion till en riktig fotbollsarena, säger centerns gruppledare Per Ankersjö, som tycker att det är resursslöseri att bygga en helt ny arena när man har Stockholms stadion. Centerns lösning är betydligt billigare än den lösning som skisserats för Djurgården. Det skulle enligt c gå att bygga om arenan för 200 miljoner kronor.
För dessa pengar skulle man enligt centern ta bort löparbanorna och sänka själva planen med 1,6 meter. Sänkningen skulle generera ytterligare sex publikrader. Dessutom skulle man komplettera den norra läktaren med ytterligare 2.000 platser. Genom detta skulle man få 5.500 nya platser och totalt 20.000.
Ankersjö är övertygad om att Djurgården tycker att det är en så bra lösning att klubben är villig att bekosta detta mot att man får driva arenan i framtiden.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Sport- & träningskläder
MM Sports - Vi erbjuder marknadens bästa priser genom vår prisgaranti.
-
Produkter med reklamtryck
Kläder, reklamartiklar m. m. Med tryck för företag och föreningar.
-
Köp träningskläder från Better Bodies & GASP här
Sport & Gymbutiken har ett komplett utbud av kosttillskott, träningsredskap, kläder och tillbehör...




















