Cronemans tv-krönika

Croneman: Jag tyckte rakt av synd om Malta

Publicerad 2009-09-11 23:35

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

I stort sett handlade varenda tv-inslag innan matchen om hur många mål ”vi” skulle göra, och vem som skulle göra målen, och hur mycket det skulle betyda för tabellen.

I stort sett handlade varenda samtal jag hade med rätt fotbollsinsatta kamrater, innan matchen, om hur svårt svenska lag, oavsett storleken på boll, har att föra sådana här matcher, och göra mål på beställning. Det har hänt, men vårt kollektiva medvetande sade oss att man numera aldrig släntrar in på en plan på Cypern, på Malta eller i Albanien och gör upp notan utan att först hört sig för med värden.

I stort sett handlade varenda tv-inslag efter matchen om hur värdelösa de svenska spelarna var (förvisso helt sant), hörde ni samtidigt någon liten självkritisk rannsakan från just experthållet?

Nej, bara ett litet slappt ”de gör det bra, Malta”.

Varpå samma experter visar sig mer eller mindre irriterade över att de svenska ledarna och spelarna var nöjda med att få med sig alla tre poängen. De var irriterade över att de svenska spelarna såg glada ut när de lämnade planen.

Herregud, vem skulle inte vara glad?! De hade i sista sekunden lämnat in en lottorad, satt alla sju numren, plus jokernumret – och fått tretton rätt på tipset för andra veckan i rad. En sådan flax har man bara aldrig en gång i livet, förutom den här gången.

Skulle ni ha deppat?

Satt det förresten några pengar på det spelet: Malta–Sverige 0–1, Malta gör självmål sista tio? Läste ni om den där engelske toppspelaren som tillsammans med några kompisar satsat en jäkla massa pengar på att det i en väldigt viktig match skulle bli ett inkast under de första tio sekunderna av matchen; spelaren (i dubbla bemärkelser) fick tag i bollen direkt, försökte slå den över sidlinjen – men missade!

Malta–Sverige påminde annars en del om Pythons klassiska match mellan Bournemouth-gynekologerna och The Watford Long John Silver Impersonaters, de sistnämnda hade träben och krycka och blev rätt stillastående kan man säga.

För en gång skull förstod jag att Lars Lagerbäck också var nöjd med matchen, utgången, spelet. Det ledde ju fram till ett välförtjänt självmål av det mer spektakulära slaget. Precis som han hade räknat ut! Annars brukar ju han vara som mest nöjd med killarna när de förlorar.

Det är någon slags pyckologi som vi andra inte förstår. Man kan inte förstå orakel, man försöker bara tolka dem så gott det går. Han skulle kanske ha en tv-tolk förresten, Lasse?
Jag tyckte rakt av synd om Malta. 1–0 hade inte varit helt orättfärdigt. Jag menar, hur många hedersamma VM- och EM-sortier orkar man med under ett helt fotbollsliv? Varje slutspel ger massor av pengar till förbundet, för att utveckla svensk fotboll. Alla tv-rättigheterna ger massor av pengar till förbundet för att utveckla svensk fotboll.

Har svensk fotboll utvecklats av alla dessa pengar?

Nej, men svensk tv. Och spelarhotellen blir bättre och bättre, och fler och fler service-män till spelarna. Nu skall de visst anställa två killar som skall stärka kragarna lite bättre. Många spelare har klagat över att de ser lite konstiga ut i tv.

Mot Danmark på Parken kommer för övrigt expertkommentatorerna att sända från mittplan, direkt under matchen. Spelarna får liksom springa runt, och Lagrell har på så sätt dragit in ännu mer pengar till förbundet. På så sätt skall vi veckla ut allt med svensk fotboll som är invecklat.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från sport

Foto: Laurent Cipriani / AP Kim Källström.

Lyon lever farligt

Champions League. Kim Källströms Lyon vann hemma mot Apoel, men bara med 1–0. Lättare gick det för Barcelona.

Foto: Adam Ihse / Scanpix Gustaf Wesslau blev grundlurad av Mika Pyörälä.

Dif ner på kvalplats

Femte raka. Det blev en blytung förlust för Djurgården mot Frölunda. Mika Pyöräläs drömmål sänkte stockholmarna.

HV vann efter straffar. AIK fixade en poäng efter sen kvittering.

Efterlängtad seger för Växjö. 4–1 mot topplaget Skellefteå.

Norrena räddade Linköping. Tog alla 37 Färjestadsskotten.

Ritola hjälte i hett derby. Avgjorde iskallt i förlängning.

Brynäs avgjorde på övertid. Tog viktiga poäng i toppstriden.

Foto: Jon Super / AP

”Hoppas han inte får spela”

Tevez har landat. Redo för spel i City-tröjan. Men några av klubbens gamla trotjänare tycker att han är ett hot mot lagmoralen.

Foto: AP

Världsmästaren varnar för uppror

”Folk har inget att förlora.” Den politiskt engagerade boxaren Vitalij Klitsjko varnar för ett uppror likt det i Syrien i sitt hemland Ukraina.

Foto: AFP

Mattsson till semi som etta

Snowboard-VM. Niklas Mattsson har hittat stilen i slopestylebanan i Olso. Han vann sitt kvartsfinalheat med god marginal.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix

All busstrafik ställs in efter olyckan

Svårt väglag i Södertälje. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Foto: AFP Greklands finansminister Venizelos och premiärminister Papademos.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Den grekiska regeringen har inte kommit med tillräckliga löften om besparingar.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix/DN Maggio fick tre Grammisar och Lykke Li två.

Drottningarna av Grammisgalan

Veronica Maggio vann flest Grammisar. Men det var Lykke Li som plockade hem de tyngsta – årets artist och årets album. Grammisvinnarna.

Keso-cover nominerad till Grammis. Gjorde Robyns ”Call your girlfriend”.

Allt om elitserien

Läs mer här. Matcherna, målen, lirarna, busarna. Allt från elitserien i ishockey.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.