Cykel
Cyklist dopad - tv-kanaler upphör med bevakningen
Publicerat 2007-07-18 16:57
Ännu ett dopningsfall inom tysk cykel blev för mycket för landets tv-bolag. Både ZDF och ARD beslutade att med omedelbar verkan sluta sända från Tour de France.
DN Teman i artikeln
Cykel
- Senaste nytt
- Di Luca avstängd i två år
- Lance Armstrong skänker pengar till Haiti-offer
- Nicklas Axelsson i ny dopningsskandal
- Pereiro kör för Astana nästa år
- Spansk cyklist misstänkt för dopning
- Landslagscyklist lägger av
- Österrikisk cyklist livstidsavstängd
- Rebellin blir av med sitt OS-silver
- Contador fri att lämna Astana
- Belgisk cyklist dog av blodpropp
- Krönika/Inblick
- Tourens frestelser
På onsdagen kom beskedet att även Patrik Sinkewitz testats positivt. Han blev en i den långa raden av tyska cyklister som åkt fast.
Enligt det tyska cykelförbundet lämnade 26-årige Sinkewitz den 8 juni ett prov med förhöjda halter av den anabola steroiden Testosteron. Han riskerar nu två års avstängning.
Chefen för det Internationella cykelförbundet, Pat McQuaid, sade att om även Sidewitz B-prov är positivt skulle det vara "djupt olyckligt."
Sidewitz, som tävlar för det skandalomsusade stallet T-Mobil, drog sig ur Tour de France tidigare i veckan sedan han brutit näsan och skadad axeln vid en kollision med en åskådare.
Han har nu fem dagar på sig att bestämma sig om han även vill ha B-provet testat. En talesman för T-Mobile förklarade att Sinkewitz kommer att sparkas om det visar sig att även B-provet är positivt.
Stallchefen Bob Stapleton sade att beskedet om Sinkewitz är en oerhörd besvikelse, men poängterade att stallet tar avstånd från dopning.
- Vi stödjer testproceduren och vi stödjer bestraffningarna, även om det handlar om idrottsmän från vårt eget stall. Det är bra att se att det fungerar, sade Stapleton.
Tysk cykelsport är efter mängder av dopningsfall den senaste tiden i kris. Tidigare har även dansken Bjarne Riis och tysken Erik Zabel, stjärnor som körde för Telecom, föregångaren till T-Mobil, berättat att de använde förbjudna substanser under 1990-talet.
Onsdagens avslöjande väckte ilska också bland landets tv-bolag. Både ZDF och ARD, som sänt från Tour de France, beslutade att upphöra med sina sändningar tills vidare.
Nikolaus Brender, chef för ZDF, sade att man efter ett möte med ARD bestämt sig för att inte sända mer förrän fallet Sinkewitz var löst.
Läs mer: Stenhårt linjelopp avslutar VM
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Sport- & träningskläder
MM Sports - Vi erbjuder marknadens bästa priser genom vår prisgaranti.
-
Produkter med reklamtryck
Kläder, reklamartiklar m. m. Med tryck för företag och föreningar.
-
Köp träningskläder från Better Bodies & GASP här
Sport & Gymbutiken har ett komplett utbud av kosttillskott, träningsredskap, kläder och tillbehör...




















