Till sist hade vi i alla fall tur med vädret. Klar alphimmel i Innsbruck blev medelhavsliknande värme i Lugano.
Där fanns en fotbollsplan men inga svenska spelare. Där fanns fortfarande det svenska presstältet uppställt och därinne var varmt som i en ångbastu.
Och Lars Lagerbäck var som vanligt, precis som vanligt, när han släppte klassikern:
- Det har varit ett perfekt mästerskap.
Varför säger folk saker? Varför säger Lagerbäck så?
Jag vet, han lade till "om man tittar på planeringen", men dagen efter raset mot Ryssland struntar folk fullständigt i planering. Folk bryr sig bara om framtiden.
70-80 procent av folket - i alla fall de som klickar på en internetfråga - vill ha bort Lars Lagerbäck.
Nähe, bergis.
Allt annat hade varit chocksiffror efter överkörningen. Sol på midsommar, snö på julafton och pengar tillbaka på skatten brukar få ungefär samma siffror.
Men när man skriker på avgång måste man ha alternativ för att det ska bli vettigt.
Vilken ersättare skulle kunna göra ett storlag av de här spelarna? En fotbollstränare? Knappast. En trollkarl? Kanske.
Lars Lagerbäck har aldrig varit den brinnande, passionerade ledaren och därför ville jag för två år sedan ha in Glenn Strömberg ihop med en teoretiker (typ Jörgen Lennartsson) för att räddas vad som räddas kunde av Generation Ljungberg.
Nu måste Lars-Åke Lagrell och de andra som styr svensk fotboll tänka nytt, tänka längre.
Jag är uppväxt under depressionen och vill slippa en ny.
VM i Argentina 1978 var Roland Anderssons enda mästerskap som spelare och hemma var jag en fotbollsgalen grabb som skonades från vetskapen att tolv svarta år skulle komma.
För att samma 80-talsdepression inte ska upprepas måste Sverige börja bygga ett lag som kan vara något att ha framåt EM 2012. Vägen till VM är så svår att jag inte räknar med Sverige i Sydafrika. Sverige har sån tur att landet får gratishjälp med nybygget, EM för U 21-lag går i Sverige nästa år.
Roland Andersson och Lars Lagerbäck uppmanar klubbarna att släppa fram talanger tidigare, men såna uttalanden är som att skjuta bollar i glashus. Hur lätt släpps talanger fram i deras lag?
Lars Lagerbäck har tidigare varit hård när han kapat spelare men mjuknat med åren. Nu måste trotjänare bli skadade för att flyttas undan. Stoor hade knappast spelat en minut om Alexandersson varit hel.
Landslagets generationsväxling måste starta redan i höst. Nytt och gammalt blandas bättre än nu.
Lars Lagerbäck ska inte få göra det arbetet själv.
Han ska göra det med sin efterträdare, någon som inte har samma band till spelarna.
Går Lagerbäck inte med på det är det han som ska gå.
När Tommy Svensson började bygga VM-bronslaget hade han ett mästerskap på hemmaplan till sin hjälp. Han vågade rensa ut gammalt och satsa nygammalt. Backarna Jocke Björklund och Patrik Andersson skulle fylla 21 EM-året 1992.
I dag ser inte heller återväxten bland backarna hopplös ut. Och i U 21-laget finns forwards som blir ännu mer spännande och uppskrivna när de börjar göra mål för sitt landslag också.
Det stora framtidsproblemet är samma som nutidsfrågan:
Hur ska mittfältet se ut?
Frågan om kapten Lagerbäcks framtid är lika mycket en fråga om kapten Ljungberg. Det är en sak att han tappat farten i benen. Det var värre att se hans miner mot medspelarna i motgång.
När farten skruvades upp hängde inte Anders Svensson och Daniel Andersson med. I andra lag som spelar med "dubbelsexan", två centrala mittfältare defensivt i startläget, har de mittfältarna kraften och kunnandet att vara starka offensiva styrkor också.
Kim Källström? Han startade tre matcher i VM utan att göra någon skillnad och är ingen offensiv strateg på Lyons mittfält.
Jakten på innermittfältare kommer att gå vidare. Det blir det största framtidsproblemet att lösa.
Det första borde bli att byta lagkapten.
Alla svenska landslag som uppnått stora framgångar har alltid, oavsett sport, haft en eller flera starka ledare i laget som resten samlats runt. Vem är den spelaren i fotbollslandslaget? Knappast Fredrik Ljungberg. Zlatan Ibrahimovic kan bli det.
Genom att höja upp honom till kapten blir han den självklara vägvisaren för de unga spelarna in i framtiden. En perfekt kapten för en generationsväxling.