Belgrad.
Att allt han tar på blir till guld är en överdrift. Men Danmarks förbundskapten Ulrik Wilbek har onekligen en hel del guld, silver och brons hemma i prisskåpet. ”Nu hoppas jag på medalj, men Spanien är favorit till guldet”, menar Wilbek.
Danmark inledde EM med två knappa förluster och gick till mellanrundan utan en enda poäng. Men tack vare tre raka segrar får nu Ulrik Wilbek och hans spelare göra upp om EM-guldet tillsammans med Spanien, Kroatien och hemmafavoriten Serbien.
– Efter gruppspelet trodde jag inte på en plats i semifinalerna, det gjorde jag inte, medger Wilbek. Det var ju ett mirakel som skulle ske. Vi försökte bara att göra vårt jobb och ta tre segrar, det visade sig räcka.
Slutsekunderna mot Makedonien, som blev vändningen för Danmark, var dramatiska. Storstjärnan och EM:s skyttekung Kiril Lazarov försökte skjuta Makedonien till seger med bara sju sekunder kvar att spela. Men danskarna blockade Lazarov, fick till en snabb spelvändning och det sista som hände var att Hans Lindberg kontrade in segermålet för Danmark.
– Vi har ett ganska bra lag men det fungerade inte i inledningen. Sedan fick vi lite självförtroende i matchen mot Makedonien därefter har det gott bra, säger Wilbek med ett lätt leende.
Ulrik Wilbek är både en gentleman och vinnare i en och samma person. Han ger alltid massmedia den tid de behöver och svarar ärligt på alla frågor utan att halka in på sidospår eller ha taggarna utåt.
Wilbek tog två EM-guld och ett VM- och OS-guld med Danmarks damer innan han 2005 tog över herrlandslaget. Med spelare som Lars Christiansen och Bo Spellerberg har 53-årige Wilbek inte bara vunnit EM 2008 utan också bronsmedaljer i EM 2006 och VM 2007. I fjol var han nära ytterligare ett guld men Danmark förlorade VM-finalen mot Frankrike efter en dramatisk förlängning.
På fredagskvällen ställs Danmark mot Spanien i den ena semfinalen, i de andra möts Serbien och Kroatien. Danmark och Spanien möttes också i semifinal i VM för ett år sedan.
– Då gick det bra, konstaterar Wilbek. För mig är Spanien favorit den här gången för de har spelat mycket bra genom hela turneringen.