De leder var sin världscup – och blickar mot OS

Publicerad 2012-01-09 07:00

Foto: Alexander Mahmoud Patrik Kiittel och Rolf-Göran Bengtsson laddar redan för OS.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

2011 var det mest framgångsrika året någonsin för Svensk ridsport. För första gången toppar svenskar den totala världscupen i både dressyr och hoppning. Detta firades på söndagen med en stor fest i Stockholm. Men Patrik Kittel och Rolf-Göran Bengtsson blickar redan framåt, och starten på OS-året 2012 lovar gott.

Svenske dressyrettan Patrik Kittel hade lämnat hästgården hemma i Tyskland för att på söndagskvällen vara med på Ryttargalan i Stockholm. Där träffade han bland annat hoppningens sammanlagda världscupledare Rolf-Göran Bengtsson.

Kittel och Bengtsson symboliserar båda svensk ridsports framgångsrika 2011.
Under året som har gått har Sverige kvalat in tre lag till OS, i dressyr, hoppning och fälttävlan. Rolf-Göran Bengtsson har vunnit individuellt EM-guld i hoppning och Patrik Kittel individuellt EM-brons i dressyr.

Lägg dessutom till att både Patrik och Rolf-Göran under hösten vann varsin världscupdeltävling, och varit högt placerade i andra deltävingar.

Nu väntar nya utmaningar för dem båda.

Till OS i London kommer både Patrik och Rolf-Göran som medaljkandidater.
Vägen dit kommer att ske via en rad tävlingar runt om i Europa, med grenarnas respektive världscupfinaler i vår som ett viktigt avstamp.

För Patrik blir våren också en tid när han och hans OS-häst Scandic ska träna in ekipagets nya kür-program. Det dressyrprogram till musik som ska hjälpa dem till framgångar i OS i London.

I februari, när världscupcirkusen kommer till Göteborg, är det tänkt att Patrik och Scandic för första gången någonsin ska visa upp det nya programmet för publik och domare.

–Det börjar bli färdigt nu, och även den här gången har vi valt rockig musik, berättar Patrik som kommer att rida sitt nya program till tonerna av Billy Idol.

Hur många tävlingar tar det innan ett sådant program sitter?

–Det brukar krävas åtminstone tre-fyra tävlingar innan man känner sig riktigt säker på det. Det är därför jag vill ha det klart redan i februari så jag har våren på mig att tävla med det, berättar Patrik.

Rolf-Göran behöver inte tänka på några nya program.

Hans stora utmaning den här våren blir i stället att välja vilken häst som han ska satsa på som sin OS-häst, Ninja eller Casall.

När tänker du ta det beslutet?

–Så sent som möjligt för att vara säker på att jag väljer rätt, säger Rolf-Göran med ett leende.

Som längst kan han vänta till den 9 juli.

Då ska anmälningarna vara gjorda.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från sport

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Vem vinner Elitloppet?

DN:s trevexpert Leif Berg har svaret: Christophe Martens bakom Commander Crowe låter sig inte utmanövreras.

Foto: AFP

Rosenberg joker i svenska truppen

Fotbolls-EM. Skadorna gör att Markus Rosenberg har stor chans att ta plats i startelvan.

Frankrike. Landslaget söker sitt leende.

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Foto: Adam Ihse / Scanpix

Lindgren var bäst på Ullevi

Speedway. Fredrik Lindgren vann för första gången en VM-deltävling. ”Det är en euforisk känsla”, sade han efter segern. 5 0 tweets 5 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 11 7 tweets 4 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 2 0 tweets 2 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter segern. 140 9 tweets 131 rekommendationer

DN:s Hanna Fahl på plats i Baku: ”Historisk tävling på flera sätt.” 59 8 tweets 51 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus under vinnarkvällen. 20 7 tweets 13 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det för de andra länderna. 12 6 tweets 6 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland. 8 2 tweets 6 rekommendationer

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 88 24 tweets 64 rekommendationer

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Vem vinner Elitloppet?

DN:s trevexpert Leif Berg har svaret: Christophe Martens bakom Commander Crowe låter sig inte utmanövreras.

Fotbollsallsvenskan

Läs mer här. Liverrapport, spelschema och statistik.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan