Hemmaplan Stockholm

DIF-målvakt stoppad i TV-pucken

Publicerad 2008-03-28 22:38

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Mantas, 15, är litauisk medborgare - därför får han inte vara med. Han väntade sig en inbjudan – men fick hockeylivets värsta överraskning. Mantas Armalis, 15, är inte tillräckligt svensk för att spela TV-pucken.


- Min tränare
berättade att jag får stanna hemma eftersom jag har litauiskt medborgarskap, säger Djurgårdens unge målvakt.

Två månader gammal flyttade han till Sverige tillsammans med sina föräldrar, och redan under knatte­tiden växte visionen fram. En vacker dag skulle han blocka slagskott i USA.

- NHL har förstås alltid varit högsta drömmen, men först TV-pucken. Det är de två saker jag velat göra ända sedan jag var liten, säger Mantas Armalis.

Och målvakten var på vippen att nå sitt första delmål. De ansvariga för årets distriktslag i Stockholm, pojkar födda 1992, skulle just skriva hans namn på kallelsen när komplikationen kom fram.

- Vi fick reda på att han saknar svenskt medborgarskap. Därför kunde han inte bli uttagen, säger Tibor Gregor på Ishockeyförbundets tävlingsavdelning.

Han förklarar att TV-pucken nu för tiden sorterar under Tre Kronors ungdomsverksamhet. Även om det inte handlar om rena landskamper är organisationen runt om densamma. Av den anledningen kan bara blågula lirare ställa upp, sådana som skulle kunna representera Sverige på riktigt. Och då krävs att man har medborgarskap.

- Läget är liknande för en kille uppe i Norrland, som föddes här men har spelat med Finlands juniorer. Han kan inte heller vara med i TV-pucken. Och så har vi en ungrare och ett par andra runt om i landet med samma problem, säger Tibor Gregor.

Mantas Armalis är ändå ledsen. Han ser sig som svensk och har aldrig skrinnat in på rinken i en annan nations färger.

- Jag förstår ju att reglerna finns för dem som är lite äldre. Men i min ålder känns det mest meningslöst. Jag har ju alltid haft som högsta önskan att få spela TV-pucken, säger han.

För en vecka sedan ringde Vidas, Armalis Mantas pappa, till Swehockeys kansli. Syftet var att få reda på vad som egentligen gäller.

- De läste upp sitt regelverk och det är ju inte mycket att säga om. Men under alla år jag hållit på med idrott av olika slag har jag aldrig varit med om att en ung kille kommit i kläm på det här sättet, säger han.

Tibor Gregor vill inte lägga några värderingar i bestämmelserna, utan konstaterar att beslutsgången varit korrekt. Däremot behöver Mantas Armalis öde inte stå skrivet i sten, tillägger han.

- Jag ger inga garantier för någonting, men man kan vända sig till vår tävlingsnämnd och ansöka om dispens i den här typen av frågor. Den möjligheten finns alltid, säger Gregor.

Hur saker och ting än utvecklas, upplever Mantas Armalis en maktlöshet.

- Mamma och pappa har ju hela tiden tänkt att jag själv ska få välja mellan att vara litauisk eller svensk medborgare, när jag väl fyllt 18 år. Det här är ingenting som jag har kunnat påverka. Samtidigt känner jag mig lite skyldig i alla fall. Jag hade ju kunnat kolla upp tidigare hur saker och ting låg till, säger han.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från sport

Foto: Adam Ihse / Scanpix Gustaf Wesslau blev grundlurad av Mika Pyörälä.

Dif ner på kvalplats

Femte raka. Det blev en blytung förlust för Djurgården mot Frölunda. Mika Pyöräläs drömmål sänkte stockholmarna.

HV vann efter straffar. AIK fixade en poäng efter sen kvittering.

Efterlängtad seger för Växjö. 4–1 mot topplaget Skellefteå.

Foto: Jon Super / AP

”Hoppas han inte får spela”

Tevez har landat. Redo för spel i City-tröjan. Men några av klubbens gamla trotjänare tycker att han är ett hot mot lagmoralen.

Foto: AP

Världsmästaren varnar för uppror

”Folk har inget att förlora.” Den politiskt engagerade boxaren Vitalij Klitsjko varnar för ett uppror likt det i Syrien i sitt hemland Ukraina.

Foto: AFP

Mattsson till semi som etta

Snowboard-VM. Niklas Matsson har hittat stilen i slopestylebanan i Olso. Han vann sitt kvartsfinalheat med god marginal.

Foto: Scanpix Stina Segerström.

Segerström tillbaka

Rutinerat lag till Algarve cup. Stina Segerström är tillbaka i landslaget efter skadan. Siktet är inställt på OS.

Mer från förstasidan

Foto: AP Protest i Aten och Luxemburgs premiärminister Jean-Claude Juncker.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Luxemburgs premiäminister Juncker, som skulle lett mötet, uttalar sig skarpt.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Bussar krockade i Södertälje

En lindrigt skadad. Det är ännu oklart vad som orsakade kollisionen mellan de två bussarna, men det var halt på platsen och snöade ymnigt.

Foto: Scanpix

Skrev kränkande om Lööf på Twitter

Man i 50-årsåldern får böta. Mannen ofredade C:s partiordförande genom att skriva inlägg med könsord och sexuella förslag.

Foto: AP

Apple lovar bättre villkor

Efter hård kritik. Trots en serie självmord på en fabrik i Kina så är det först nu som Apple ser över arbetsförhållandena.

Foto: Lars Pehrson / Scanpix Lykke Li kammade hem två Grammisar.

Lykke Li stor Grammisvinnare

Veronica Maggio vann flest Grammisar. Men det var Lykke Li som plockade hem de tyngsta – årets artist och årets album. Årets vinnare.

Allt om elitserien

Läs mer här. Matcherna, målen, lirarna, busarna. Allt från elitserien i ishockey.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.