En renodlad fotbollsarena med planen nedsänkt fyra meter, där Djurgården har fullständiga kommersiella rättigheter. Det är djurgårdsanhängarnas vision om Stadion efter ombyggnaden.
Djurgårdarna har mobiliserat. Av de knappa 1 000 remissvar som landat på Kultur- och idrottsroteln i Stadshuset när svarstiden gick ut i måndags var en överväldigande majoritet för att göra om Stadion till en renodlad fotbollsarena.
Många av svaren är dock ett färdigskrivet brev som var och en kunnat kopiera och mejla in i sitt namn. Ett svar på friidrottens 4 561 namnunderskrifter.
Brevet inleds: ”Jag vill med detta mejl uttrycka min önskan att Stockholms Stadion byggs om, till en renodlad fotbollsarena”.
Huvudargumentet är att man ställer ett evenemang – DN-galan i friidrott – mot 14–15 matcher för Djurgården.
Kommer också Djurgårdens allsvenska damer till Stadion fördubblas fotbollsevenemangen.
Djurgårdens IF Fotbollsförening och Djurgårdens Elitfotboll AB förordar i sitt gemensamma remissvar förslaget där Stadion hyggs om till fotbollsarena.
Men det räcker inte för djurgårdarna.
Man vill också ha full tillgång till de kommersiella rättigheterna.
Djurgården vill ha bort löparbanorna för att publiken ska komma närmare planen och ge nya attraktiva sittplatser. Det ger en bättre fotbollsupplevelse.
I sin ambition att också ha tillgång till de kommersiella rättigheterna är det viktigt att ha en ekonomiskt gångbar arena dit man kan locka upp mot 20 000 åskådare.
”Snälla ta bort löparbanorna på Stadion och låt den levande idrottskulturen frodas i innerstaden”, skriver en av de som skickat mejl till Stadshuset.
Någon påtalar till och med möjligheten att kunna locka tillbaka AIK till Stockholm om stan får en attraktiv fotbollsarena centralt.
I sitt svar är Djurgården mycket tydligt med att man inte kommer att vara kvar på Stadion, där man nu betalar 200 000 kronor i hyra per match, om det blir ett alternativ där friidrotten finns kvar.
Återigen lyfts jämförelsen i publika evenemang fram. Där friidrotten drar 14 000 en gång årligen till DN-galan lockar Djurgårdens fotboll upp mot 150 000 åskådare.
Om Djurgården lämnar Stadion riskerar Stadion bli ett museum eller en spökarena stora delar av året, hävdar fotbollsanhängarna.
Enligt kultur- och fritidsborgarrådet Madeleine Sjöstedts presssekreterare Simon Rothstein Frankander ska nu alla remissvaren behandlas.
Före sommaren är ambitionen att ett beslut ska tas.
Vad tycker du om Stadions framtid? Diskutera här.